Tuláčkův svět: Zvídavé a nadané děti je potřeba taky rozvíjet

Tuláčkův svět

“Ale ty to nějak zvládneš a poradíš si, vždyť jsi šikovná a všechno ti jde samo!” Takové věty poslouchala Hanka Šormová ve škole. Jak všichni víme, talent na něco je jedna věc, ale rozvíjet jej je věc druhá. Paretovo pravidlo říká, že 20 % výsledku je o talentu a zbylých  80 % pak o píli a vytrvalosti. Ačkoliv Hanka reprezentovala školu až na mezinárodní úrovni, zažívala spíše chladný postoj pedagogů. Tehdy si sama sobě dala slib: “Jednou chci pomáhat dětem, rozvíjet jejich zvídavost, kreativitu a případný talent.” Tím byl položen základní kámen značky Tuláčkův svět.

Jak se rodil hravý svět pro zvídavé děti

Uběhlo ještě mnoho let, než Hanka Šormová svůj slib naplnila. Dostudovala, žila v zahraničí, aby následně odešla pracovat na volnou nohu a plnit si sen – psát. Odmala milovala čtení knih a mrzí ji, že dnešní děti mnohem raději sáhnou po mobilu než dobrodružné knížce. Kdepak je tolik zmiňovaná podpora čtenářské gramotnosti?

Tuláčkova knihaJe na čase to změnit. Napsat třeba vlastní dětskou knihu. Píše se prosinec 2019 a mladý pár přichází s prvními nápady na projekt pro kreativní děti. Ale až za 10 měsíců v září 2020 mají možnost rodiče a pedagogové spatřit vědomostní sady, hračky, hry a knížky pod značkou Tuláčkův svět. Ohlas je velice pozitivní. Vždyť který rodič by netoužil podporovat své děti v zábavném vzdělávání se?! Co více, rozvíjet u něj kreativitu a dát mu tak šanci obstát v rychle měnícím se světě.

Rozvíjejte dětskou kreativitu, v budoucnosti se jim to několikanásobně vrátí

Věděli jste, že 98 % pětiletých dětí vykazuje vysokou míru kreativity? V deseti letech je to však už jen 30 %, v patnácti letech jen 15 % a v pětadvaceti letech pouhá 2 % z nich.

V Tuláčkově světě nechceme spekulovat, proč má lidská kreativita tak smutný padající trend. Nejsme odborníci. Naopak s těmito čísly chceme bojovat. A proč? Protože kreativního člověka jen tak něco nezaskočí. Dokáže rychle nacházet různá řešení v nečekaných situacích.

Během našich životů se neustále ocitáme na rozcestí a ptáme se, kam máme jít, jak tento problém elegantně vyřešit? Kreativní člověk si poradí. Nenechme tedy vrozenou dětskou kreativitu zaniknout. Vykročme společně na hravou cestu do neznáma společně s lvíčkem Tuláčkem a děvčátkem Hanekou, hrdiny Tuláčkova světa.

Tuláčkův svět

Tuláčkův svět se představuje

Máte doma zvídavé děti od cca 5 do 11 let? Rádi objevují a pořád se vás na něco ptají? Sami to známe, jsme rodiče, za trochu klidu bychom platili zlatem. Proto jsme navrhli vědomostní sadu s názvem KVIZ neboli Krabice Vědomostí I Zábavy. Díky ní se děti:

  • zabaví na dlouhé hodiny,
  • přiučí něčemu novému o světě kolem nich
  • a ještě podpoří svou kreativitu včetně čtenářské gramotnosti.

Rádi KVIZ přirovnáváme ke stavebnici Lego. Jen je skladnější (sbalíte i na cestu k babičce a dědovi) a dobře se omývá. Základovou deskou pro stavění je velká barevná magnetická mapa Evropy. Na mapu pak děti přikládají magnetky. Jedna sada magnetek zahrnuje jedno téma (fauna, flóra, památky, evropská TOP) a představuje tak mini stavebnici v legu.

Některé magnetky mají v rohu vlajku státu, do kterého patří na mapě. Díky tomu se děti například dozvědí, kde v Evropě by narazily na ledního medvěda, kde se nachází nejdeštivější místo či jaké je typické zvíře pro pobřeží Portugalska. Ale nikdo děti nenutí magnetky skládat na svá místa. Můžou si zahrát libovolnou další hru z fondu KVIZoHer, který s rodiči neustále rozšiřujeme.

lvíček TuláčekAby děti Tuláčkův svět bavil a neztratily se v něm, provází jím dva zmiňovaní hrdinové, o kterých existuje ilustrovaná knížka pohádek. 

A je toho ještě mnohem více, co na rodiče a děti čeká v Tuláčkově světě, ale to už se musíte podívat k nám…

Hana Šormová

Hana Šormová

Hanka je česká tvůrkyně značky Tuláčkův svět, maminka prcků a zakladatelka iniciativy Darujeme České Vánoce. Věčně neposedí a pomáhat druhým má v krvi od narození.

Napsat komentář