přírodě na dosah

Příroda, zdroj zdraví

Moci se tak toulat po lesích, nasávat jejich chladivou čerstvou vůni, cítit pod nohama měkkost spadaného jehličí, zaposlouchat se do zpěvu ptáků…

Kéž by byl odpočinek v přírodě naším každodenním rituálem.

Příroda je tolik prospěšná našemu zdraví. Zbavuje nás stresu, pomáhá proti úzkostem, celkově očišťuje organismus, snižuje krevní tlak, tlumí bolesti a mnoho dalšího.

Velmi dobře si uvědomuji, že možnost žít blízko přírodě, je jedním z největších darů, který mi byl dán. Ale nebylo tomu tak vždy, i já jsem kdysi žila ve městě, odkud bylo k přírodě daleko. Městské parky, i když plní funkci malé oázy klidu, nejsou lesy. Strom uprostřed ulice pohladí duši, ale službu, kterou člověku prokazuje volná příroda, nevykoná. Ve městě chybí klid a hlučné ticho lesa. Každý, kdo v městském prostředí žije, má můj obdiv. Pro mě představoval život ve městě jedny z nejhorších dní.

Dnes jsem opravdu ráda, že mohu každý den, byť jen na malou chvíli, zajít se svým psem Bastianem do lesa. Byl to nakonec právě můj pes, kdo mě přivedl k nápadu vyrábět šperky ze dřeva…

První výrobek

Můj pes si totiž rád nosívá domů z procházek kořist – klacky. Už jimi byla zasypaná celá zahrada a nevyužitý materiál mě přivedl na myšlenku zkusit z něj něco vytvořit. Jakožto žena mám ráda různé drobnosti, proto jsem si vyrobila dřevěný přívěsek.

Sama jsem byla překvapená, jak ozdobně dřevo působí. A nejen já. I lidé v mém okolí si přívěsku se zájmem všímali a divili se, že je vyrobený z „pouhého“ dřeva. Přitahoval obzvláště pozornost mužů.

Zájem známých mě povzbudil, a tak jsem se pustila do výroby dalších šperků. Důvodem přitom nebyla jen jedinečná krása dřeva, ale také fakt, že dřevo samotné pozitivně působí na zdravotní stav člověka a zlepšuje jeho tělesné a duševní zdraví.

Vlastnit dřevěný šperk je možností, jak být v kontaktu s přírodou, ať jste kdekoliv.

Z odpadu šperkem

Dnes už šperky nevznikají z klacků přinesených psem. Vyrábím je z odřezků, které produkuje truhlárna jako odpad. Takový materiál by měl jinak už jen jedinou funkci – paliva –, což by byla věčná škoda, protože dřevo je opravdu nádherná surovina. Každý kousek je absolutně jedinečný! Svojí barvou, kresbou i strukturou, které se snažím ve svých výrobcích zachovat.

Vlastní výroba začíná na papíře – návrhem šperku. Tato fáze, stěžejní část výroby, je doprovázena pečlivým kreslením a měřením. Není-li totiž řádně připravený nákres, většinou ani výsledek za moc nestojí. Návrhy kreslím sama v ruce. Nepoužívám žádné počítačové programy ani stažené obrázky, jen tužku a papír.

Podle návrhu už stačí jen zhotovit výsledný tvar ze dřeva a následně brousit, dokud není povrch výrobku zcela hlaďounký. Vyhlazené dřevo potom na omak působí spíše jako sklo či kov, avšak oproti těmto surovinám se zdá být živé a hřejivé. Každý kousek je naprosto jedinečný svou barvou, kresbou i strukturou, které se snažím ve svých výrobcích zachovat.

Jen čistá příroda

Nakonec už stačí šperk jen ošetřit. Nepoužívám žádné chemické laky ani připravené směsi olejů, jen slunečnicový olej v bio kvalitě a včelí vosk od lokálních včelařů z Českého lesa. Směs oleje a vosku zvýrazní kresbu dřeva a podtrhne jeho jedinečnost. Kopíruji tak postupy, které používali už naši předci.

Přívěsek Oliva

Oliva! To je dřevo, které si opravdu umí říct, co chce. Šperk je vyrobený z pokřiveného prkýnka plného vad. Jiní by jej možná vyhodili, já jsem se rozhodla jeho vady přijmout a udělat z nich přednost.

Lísteček s tyrkysem

Kombinace živého dřeva a neživého kamene. Dřevo vás bude konejšivě hřát, zatímco chladný kámen dodá šperku na atraktivitě. Zemité barvy dřeva jsou doplněny o neotřelé barvy minerálů, které nedokáže vytvořit nikdo jiný než sama příroda.

Bývali jsme jeden...

Že k někomu patříte, nemusíte vyjadřovat jen rozlomeným srdcem nebo společným tetováním. Tyto šperky jsou vyrobeny z jednoho kusu dřeva, jsou každý jiný, a přece k sobě budou vždy patřit, neboť je kdysi živily tytéž kořeny.

Moudrá liška a vlk jako její ochránce.

Kde mě najdete

Už víte, který šperk bude ten váš? Sledujte mě na sociálních sítích Instagram nebo Facebook, kde jsem jako @prirode.nadosah.

Svůj jedinečný kousek přírody si můžete vybrat na našem webu. Buďte v kontaktu s přírodou, ať jste kdekoliv!

Napsat komentář