Levandulovna

Levandulovna je rodinný podnik, který se zabývá ekologickým pěstováním květin, především levandule, a jejich zpracováním. 

Levandule vyniká svou vůní a léčivými účinky, proto právě ji zpracováváme do květinových vod, esenciálních olejů, sirupů a dalších produktů.

Začátek naší cesty za levandulí…

Psal se první duben roku 2017. Já, můj muž a dvě dcery jsme opustili město a usadili se v podhůří Jizerských hor u řeky Smědé v Raspenavě. Kus svého života jsem prožila ve Francii a naši starou usedlost s velikou zahradou, stodolou a ještě větším seníkem jsem kupovala se vzpomínkou na voňavou levanduli. Zahrada, kde jsem hodlala fialovou záplavu pěstovat, je orientovaná na jihozápad, má nadmořskou výšku cca 330 m a vane do ní teplý vzduch z Žitavské pánve – podmínky pro pěstování levandule přímo ideální i v podhůří Jizerek. Projekt Levandulovna začal vznikat v roce 2018, kdy jsem vyhledala program podpory pro spuštění environmentálního sociálního podniku. Celý příběh se dočtete na blogu A jak to celé začalo…

Cesta k cíli byla velkou zkouškou pro celou naši rodinu. Byla trnitá, plná strachu, nedostatku času i spánku, ale také potřebného nadšení, díky němuž jsme to nakonec dokázali!

A tak jsme mohli v říjnu 2019 rozběhnout provoz podniku. Více našich příběhů je dostupných na blogu Jak si tu žijeme.

… a naše malé „vendulky“

Když jsme první „vendulky“, jak jim má tříletá dcera Amélie říkala, vysázeli na pole, byly pouze pár měsíců staré. Nyní máme již přes 2 500 levandulových keříků, a tento počet hodláme navýšit až na 6 tisíc. V době květu máme v plánu organizovat den otevřených polí, svatby a procházky levandulovým polem. Informace o těchto událostech naleznete na našich sociálních sítích (Jizerská Levandulovna) i našem webu

Alchymie a velké tajemství

Naše přírodní kosmetické produkty s levandulí jsou vyráběny s láskou a respektem k přírodě. Certifikovaná levandulová květová voda a levandulový esenciální olej vznikají v ručně tepané destilační nádobě.

Je to krásná práce, neskutečná alchymie, také dřina a velké tajemství. Vždy, když se objeví první kapky květové vody a na povrchu se začne rozlévat olejové oko éterické esence, je to nádhera. Vůně se line po celém statku i mimo něj a my ženy z Levandulovny jsme chyceny do jejích omamných sítí a je nám na duši i na těle příjemně pohodově. 

Levandulová květová voda je přírodní tonikum pro všechny typy pleti. Čistí, osvěžuje a zvláčňuje pleť, zklidňuje pokožku po spáleninách a po bodnutí hmyzem, je vhodná do vlasových zábalů i jako osvěžovač vzduchu (zejména v chřipkovém období). 

Levandulový esenciální olej je z levandule to nejcennější, co nám bylinka může poskytnout. Je to všeobecně nejoblíbenější a nejpoužívanější esenciální olej na světě. Pomáhá při migrénách, neklidu a nespavosti i jako přírodní repelent proti klíšťatům.

Kosmetika je certifikovaná a zařazená do registru EU CPNP, více informací o naší přírodní kosmetice se dozvíte zde.

Jak jsme ladily levandulový sirup

Dalším naším produktem je vynikající levandulový sirup. Recepturu na ten nejlepší domácí sirup pod frýdlantským sluncem jsme ladily čtyři měsíce. A jak to celé s tím laděním bylo? To se můžete dočíst na našem blogu Jak jsme ladily levandulový sirup. Věříme totiž, že ten náš pravý recept už máme a těšíme se, až ho s námi ochutnáte. My ho máme nejraději teplý, vyzkoušejte horkou levanduli z našeho sirupu. 

Z levandule vyrábíme i bytové dekorace, vonné paličky do šatníku a další produkty.

Jsme nositeli certifikátu Regionální produkt Jizerských hor.

Vstupte do našeho levandulového království! Krátké video vám umožní virtuálně navštívit naši levandulovou farmu v době květu a vy se můžete zasnít a inspirovat se pro další letní výlet.

Naše produkty jsou určeny všem, kteří mají rádi levandulovou vůni, přírodní kosmetiku, zdravý životní styl a květiny vypěstované šetrně a s láskou u nás v Čechách.

Anebo pro vás, kteří rádi podporujete lokální pěstitele a jejich výrobu.

Vše vytváříme s odpovědností ke krajině, v níž žijeme a hospodaříme, a ke svým zaměstnancům.

Naše produkty vyrábíme ručně z levandule vypěstované v ČR v podhůří Jizerských hor. Obalový materiál používáme skleněný a nakoupený v EU. Vedeme podnik v principech udržitelnosti ekologické, ekonomické a s filozofií předcházení vzniku odpadů.

Vstupte do světa vůní a zasněte se v levandulovém opojení.

Napsat komentář