Cínová krása z Ateliéru Jaňule

Ateliér Jaňule

Jaké to je, když již od mládí víte, co se vám líbí, a jdete si za tím? Jaké to je, když děláte přesně to, co vás baví a naplňuje? Své o tom ví Jana Doskočilová, podnikatelka a šperkařka, která si zamilovala kombinaci cínu a polodrahokamů.

Když se člověk do svého podnikání zamiluje

Začátky s podnikáním Jana zažila již jako středoškolačka, když studovala floristiku v Hradci Králové. „Jely jsme tenkrát se spolužačkami na jarmark do Kohoutova, kde se prodávaly svazky makovic, obilí, věnečky a podobně. No a mně se to tak moc zalíbilo, že následující rok už jsem tam měla stánek taky,“ popisuje Jana živě své podnikatelské začátky.

Později jí ale floristika nestačila a novou zálibou se jí stala tvorba z korálků. Postupem času svou práci Jana zdokonalovala a vymezovala, až nakonec dospěla k výrobě cínovaných šperků, kterou se zabývá dodnes.

Je vám Janina práce povědomá? Nejspíš jste Janu viděli v pořadu České televize Toulavá kamera.

Kvalita získaná praxí a potvrzená certifikátem

Svému koníčku, výrobě šperků, se Jana profesionálně věnuje již 10 let a jak sama říká, nepřestává ji bavit. Tvoří z cínu a různých polodrahokamů. Její výrobky dokonce získaly označení Regionální produkt Orlické hory a nově také Regionální produkt Kladské pomezí.

Pro získání regionální značky je třeba splňovat konkrétní pravidla. Například to, že výrobky jsou šetrné k životnímu prostředí, původ surovin je regionální, výrobek je charakteristický pro danou oblast a dobře reprezentuje region nejen svou výjimečnou kvalitou.

Kontakt s lidmi Janě letos opravdu chybí

Jana nejraději prodává své kousky na dobových jarmarcích. Nedávno si ale splnila svůj sen a otevřela si vlastní kamenný krámek v Novém Městě nad Metují pod názvem Ateliér Jaňule. Bohužel byl ale letošní rok pro Janu, stejně jako pro nás všechny, v mnohém nepříznivý. Všechno zlé je ale k něčemu dobré a Jana si na základě stávající situace založila i vlastní webové stránky.

Mnohem raději však se svými zákazníky, tedy převážně spíše zákaznicemi, komunikuje osobně. „Při osobním kontaktu se mi lépe daří odhadnout, co se ke klientce hodí. Mám ráda komunikaci s nimi. Člověk získá i nový náboj a radost z práce.“

Na jarmarcích si lidé Janu a její krásné šperky dokonce již pamatují a cíleně vyhledávají. Často Janě říkají, že se jim její šperky moc dobře nosí a jsou kvalitní. Někdy je používají dokonce jako talismany.

Originál vedle originálu

Největší radost Janě dělá, když je o její výtvory zájem a ona má tak energii k vymýšlení dalších kousků. Na celém procesu má však nejraději samotnou tvorbu konkrétního šperku. „Inspirace přijde vždy sama. Prostě vezmu kámen a už vidím, co s ním udělat,“ směje se nad naší otázkou, kde bere pořád tolik inspirace.

Pokud máte rádi originalitu a toužíte vždy vlastnit něco, co nemůže mít nikdo jiný, pak vám šperky z Ateliéru Jaňule splní sen. Každý její šperk je totiž originál. Pokud se vám tedy některý z Janiných výtvorů zalíbí, neváhejte ani vteřinu. Jakmile si ho totiž koupí někdo jiný, budete se muset zamilovat do jiného. Což ovšem není u Janiných výrobků žádný problém. Jak sama říká, všechny vyrábí s láskou. Výroba šperků je její koníček a vždy, když pracuje na novém kousku, dělá to zásadně jen s dobrou náladou. Nikdy z donucení.

A co nebo z čeho tvoří Jana nejraději?

„Nemám asi žádné oblíbené polodrahokamy, se všemi pracuji ráda. Ale když se nad tím zamyslím, pocitově nejlépe se mi pracuje s opalitem, křišťálem nebo ametystem.“ Podle Jany je to především pro jejich barvu a symboliku.

Kde můžete Janiny krásné výtvory najít?

Zatoužili jste si cínované šperky prohlédnout? Kromě již zmíněného webu a dobových jarmarků můžete navštívit také její facebookovou stránku nebo profil na Fleru, kde můžete také rovnou nakoupit. Ať už pro sebe, nebo pro někoho blízkého. Nezapomínejte, že se blíží Vánoce. A co věnovat jiného než originál?

Napsat komentář