Dá se milovat něco, co celé dětství nesnášíte?

Láska k řemeslu

Dnes bych pro své řemeslo dýchala, jsem do něj zamilovaná. Ale celé dětství, kdy jsme museli doma mamince pomáhat s pletením ozdob ze slámy, jsem jen nadávala a přála si, ať už jsem velká, odstěhuju se a už na to nebudu muset nikdy sáhnout.

Ovšem nikdy neříkej nikdy

V devadesátkách se ovšem ÚLUV (Ústředí lidové umělecké výroby) rozpustilo, dělnice pro něj přestaly ze svých domovů vyrábět a já, tou dobou už dospělá, se rozhodla, že mi je toto krásné řemeslo vlastně už tak blízké, že se mu chci věnovat i nadále. Ve vlastní firmě.

Být něčím jedinou v zemi je pocta, ale zároveň obrovská zodpovědnost

Před 14 lety jsem obdržela od ministra kultury řád Nositel tradice lidového řemesla v pletení ze slámy a lýka. Dodnes jsem v Česku jedinou oceněnou osobou, která se zpracování těchto materiálů věnuje. Za pletení ze slámy získalo ocenění ještě pár lidí, ale spolu s lýkem se mu nikdo další nevěnuje.

Mou odpovědností je zachovávat tradiční řemeslo, kterému hrozí zánik, zdokumentovat postupy výroby a předávat tyto dovednosti následovníkům. 

  • Své dceři Veronice předávám vše, co jsem se doposud naučila.
  • Spolu se účastníme jarmarků a spolupracujeme se skanzeny, kde předvádíme praktické ukázky pletení.
  • Navštěvujeme školy v okolí a dětem vyprávíme o historii a tradici v našem kraji a zkoušíme s nimi vytvářet jednoduché ozdoby.
  • Pořádáme kurzy pro veřejnost, kde si každý může zkusit něco vyrobit.
  • Vznikají o nás, nositelích tradic, takováto reportážní videa, aby se o nás více vědělo.

Posečením žitného pole to všechno teprve začíná

Naše práce začíná sklizní obilí. O letních prázdninách nastoupíme celá rodina na pole a sklízíme. Můj muž seče kosou speciálně upravenou tak, aby se sláma nezamotala do sebe a nepolámala se. Dcera i s dětmi mi pomáhají sbírat a svazovat do snopů a nakonec slámu po celé prázdniny na našem dvorku probíráme, čistíme, bělíme, zastřiháváme a připravujeme k uskladnění.

Přírodní čisté ozdoby na stromek i na větvičku

Od září slámu namáčíme a začínáme plést vánoční ozdoby, část pak zpracováváme po Novém roce při výrobě velikonočních ozdob. Ozdoby mají bohaté staročeské vzory a nejčastěji jsou pletené prostorově, tedy nejsou pouze jednoduché ploché.

Kynutí chleba nikdy nebylo jednodušší

Ve zbytku roku pleteme ošatky z lýka nebo na strojích pro výrobu klobouků šijeme ty ze slámové pásky. V ošatkách mohou poctivě kynout domácí chleby a ještě získat na povrchu strukturu tradičních pletených vzorů. Nebo v nich může být vyskládané ovoce při štědrovečerní večeři.

V celém procesu výroby je pro nás nejpřínosnější ta poslední část, setkávání se s lidmi osobně

Ovšem to se od letošního jara vůbec nedaří a většina akcí se nám zrušila. Jelikož je prodávání na jarmarcích naší jedinou obživou, musíme teď intenzivně vymýšlet nové způsoby, jak řemeslo předávat dále.

„Máte nádherné výrobky, ale jsou moc drahé, děkujeme“

Ruční výroba ze slámy a lýka má na Moravě dlouholetou tradici. Všichni v okolí tradiční výrobky znají ze svého dětství a rádi na ně vzpomínají. Každý, kdo projde okolo našeho stánku, nás pochválí za kvalitně odvedenou práci, jenže často si také povzdychne, že je to moc drahé. 

Tady na moravských dědinách lidé nemají prý peníze na ohodnocení kvalitní ruční práce a radši si pořídí něco podobného za desetinu ceny z dovozu. A z toho je mi někdy moc smutno.

Jednou si sklesle sedím v dílně a volají synovci s nápadem

Mladší členové rodiny se v září nabídli, že mi pomohou proniknout do online světa. Založili mi sociální sítě a sami vytvořili web s e-shopem. Návštěv na něm sice přibývá, ale objednávky se zatím nehrnou. Ovšem neztrácím naději, však běží teprve pár týdnů a vše musíme teprve nastavit.

Své krásné tradiční řemeslo chci zachránit a jsem rozhodnutá za něj bojovat. I moderními způsoby. Vyzývám vás proto na souboj, vy všechny SEO a PPC kampaně. Věřím, že brzy už to nebude boj, ale kvalitně propletená spolupráce. Držte mi palce!

Napsat komentář