KO-RA-LE nejsou jen korále, ale originální, ručně vyráběné skleněné a dřevěné šperky

KO-RA-LE

Pokud máte v oblibě jedinečné šperky ze dřeva či skla, jste tu správně. Ko-ra-le jsou česká značka, která ručně vyrábí náhrdelníky, náramky, náušnice i prstýnky vlastních designů, navíc z ryze přírodních materiálů.

Ko-ra-le však nejsou jen tak nějaké korále, ale nádherné šperky vysoké kvality. Na trhu se nacházejí již 10 let.

Tvoří je manželé Marie a Vojta. Z Prahy se přestěhovali do Brd, kde vychovávají dvě dcery, starají se o zahradu, chodí do lesa a objevují krásy místní krajiny i lidí.

Ko-ra-le i bez bálu

První dřevěné korále si Marie přivezla z dobrovolnického pobytu. Když se jí kamarádky opakovaně ptaly, kde je koupila, došlo jí, že asi našla díru na trhu. Protože ale nechtěla pouštět do světa jen tak nějaký šmuk, který se odře nebo vybledne, začala hledat kvalitní kuličky. Měly být vyráběny lokálně a i po několika letech nošení držet barvu i tvar. Když je objevila, začala si s nimi hrát a postupně vznikaly původní modely, které dodnes krášlí dekolty stovek žen.

Počátky značky jsou spjaty s akcí CODE:MODE, kde se dali dohromady začínající čeští tvůrci a návrháři. Marie tenkrát nejen že všechny své hotové korále vyprodala, ale poté ještě v kufru auta navlékala další, aby mohla zase s prodejem pokračovat.

Značka se vyvíjí spolu se svými zakladateli

Stejně tak, jak rostou a vyvíjí se lidé, roste a vyvíjí se spolu s nimi i jejich značka a tvorba. Nyní najdeme v sortimentu ko-ra-le nejen náhrdelníky, ale i náramky, prstýnky a náušnice. Při výrobě dominují dva základní materiály – dřevo a sklo. Ty pak doplňují ocelová lanka, měděné drátky či kožené šňůrky.

Co ale ko-ra-le definuje od samého začátku, je propojení tvorby s běžným životem. Jednak jsou všechny šperky určeny právě ke každodennímu nošení, jednak se také inspirace k tvorbě objevuje na každém kroku. A to doslova. V kalužích po dešti, rozkvetlých jabloních, mechu, ale i v prachu ve stodole.

Největší inspiraci ale Marie získává, když při odchodu z domu uvidí svůj odraz v zrcadle a je jí jasné, že potřebuje nový šperk.

Kvalita v souladu s přírodou

Všechny šperky jsou vyráběny ručně a v Čechách. Marie klade velký důraz na kvalitu výrobků, trvanlivost, zpracování i prvotřídní materiály. Ty jsou lokální a přírodní – sklo od sklářů z Jizerek, dřevo od truhlářů z Beskyd, tkalouny z Uničova, dokonce i krabičky jsou vyráběny v Čechách, na míru, dle vlastního návrhu a z recyklovaných materiálů.

Láska k přírodě je vidět ve filozofii značky a celém procesu výroby i prodeje. Snaží se neplýtvat a především myslet zeleně. Využívají službu Think green při zasílání kurýrem, energie z obnovitelných zdrojů v dílně, principy zero waste…

A v neposlední řadě si ko-ra-le zakládají na prvotřídním zákaznickém servisu. „Bez mrknutí oka šperky vyměňujeme, upravujeme, vracíme peníze nebo prodlužujeme platnost dárkových poukazů,“ potvrzuje Marie. „Prostě se snažíme dělat takový svět, ve kterém chceme žít.“

Tip: U každého produktu na e-shopu navíc najdete tlačítko NAPSAT JEŽÍŠKOVI a nenecháte tak pod stromečkem nic náhodě!

Ko-ra-le testují každý šperk nejprve na sobě

Marie nevypustí do světa nic, o čem by nebyla naprosto přesvědčená, že je dokonalé. Proto každý nový návrh vyzkouší prvně sama na sobě a otestuje na reakcích okolí. Podle nich se pak rozhodne, jestli se pustí do výroby a prodeje.

Kromě webu se můžete kochat touto nádherou také na facebookové stránce.

Mezi ty nejoblíbenější a jedny z nejkrásnějších produktů patří především tyto kousky:

Náhrdelníky Illustrate – Na této kolekci náhrdelníků spolupracovala ilustrátorka Kamila Stolářová. Každý z nich má na barevném tubusu vypískovaný motiv, který se hodí k dané barvě – květinovou louku, podvodní svět, ledové květy nebo motiv velkoměsta. Jsou nejpracnější a nejsofistikovanější.

Prstýnky Wish – Skleněné prstýnky s kuličkou jsou novinkou a je možné je mít i v duhovém provedení.

Naprosto nejoblíbenější řada a stálice – to jsou skleněné Crystal FoamWired Foam a dřevěné Wooden Foam.

Před dvěma lety navíc Marie s manželem a kamarádkou založila showroom autorů české módy, doplňků a šperků Tvorba Store na Letné. Jednou by ale Marie chtěla otevřít svůj showroom také u sebe v Brdech. Jak sama říká, v ideálním světě k tomu bude dokonce vařit to nejlepší kafe a půjčovat knížky, kterých má doma skoro tolik jako korálů.

Napsat komentář