Lamoza: I kabelky z přírodních materiálů mohou něco vydržet

Lamoza

Znáte to. Hledáte kabelku. Pořádnou. Co unese všechny vaše nezbytnosti. Co se hodí ke všemu oblečení v šatníku. Pohodlnou a přitom elegantní. Co nezatěžuje přírodu. Co je z lokálních materiálů. Co je vyrobená u nás. Co ji můžete vzít do práce i do kina. A nosit ji celý rok. Že je to nemožné? Seznamte se s Lamozou!

Jak se zrodila Lamoza

Před lety jsem sháněla kabelku. Přála jsem si, aby snesla mé drsné zacházení. Aby byla z přírodních materiálů, pokud možno z lokální tvorby, minimalistická, zkrátka taková ta univerzální kabelka, která sedne ke každému oblečení a vydrží roky. Jenže textilní kabelky moje zacházení nezvládaly a celokoženou tašku jsem si nemohla dovolit. „Tak, a co teď?“ říkala jsem si. Nakonec jsem se rozhodla ušít si svou vysněnou kabelku sama. Nejdřív bylo potřeba najít vyhovující materiál.

V Británii jsem objevila voskované plátno a byla to láska na první pohled. Splňovalo všechny moje nároky, bohužel kvůli poštovnému se mi nevyplatilo objednat si pouze jeden metr. Zariskovala jsem, utratila všechny úspory a nakoupila role plátna. Tak nějak za pochodu jsem se naučila šít. Metodou pokus omyl jsem postupně vychytávala jednotlivé detaily. Mými prvními kritičkami byly mé sestry s maminkou, které od té doby dostávaly pravidelně mé kabelky jako dárek prakticky ke všem příležitostem, jakými byly svátky, Vánoce, narozeniny… Jejich požadavky mi tak pomohly přizpůsobit se individuálním potřebám každé zákaznice. Když pak začaly přicházet poptávky na ušití kabelek od mých známých a kamarádek, rozhodla jsem se jít do toho naplno. A tak vznikla Lamoza.

A co je vlastně voskované plátno?

Specifický materiál vytvořený britskými námořníky. Jelikož potřebovali nepromokavé oblečení a plachty, začali napouštět bavlněné plátno vším možným. Směs vosku a parafínu se osvědčila nejlépe, a tak se metoda voskovaného plátna ujala a jeho tradice přetrvala dodnes. Tedy hlavně v Británii. Vyrábí se v řadě zemí, ale jedině v Británii má tuto krásnou „sailorskou“ historii. A to mě baví!

Voskované plátno si zachovává své textilní vlastnosti, které obohacuje o nepromokavý film z parafínové složky. Výsledkem je odolnější materiál, který lépe vzdoruje vodě i povětrnostním podmínkám. Díky voskovanému povrchu je nepromokavý a odolnější vůči nečistotám. 

Vyrábí se v různých gramážích (rozuměj síle materiálu) a lze jej dostat v různě voskovaných variantách. Jestliže plátno v ruce zmáčknete, zůstanou v něm obtisknuty jednotlivé sklady, které jsou charakteristické pro tento typ materiálu. Podobně jako když ryjete nehtem po kůži. Rustikální vzhled je zkrátka vlastnost, kterou buď vyhledáváte, nebo nechcete. Jednoduše to není styl pro každého. Každopádně kdo se v něm zhlídne, už nemůže jinak. Materiál připomíná kůži, ale je to plátno. A to je na něm tak skvělé!

Nové voskované plátno se může zdát na omak mastné. Po pár nošeních se však svrchní vrstva osahá a vosk zůstane jen ve struktuře látky. Látka si zachová textilní vlastnosti, současně však lépe vzdoruje vodě a odolává oděru. Produkty z voskovaného plátna jsou barevně poměrně stálé, vydrží hrubší zacházení a časem získávají typický omšelý vzhled. Díky své univerzálnosti a udržitelnosti je tento materiál populární i ve světě. Šijí se z něj batohy, tašky, kapsičky, obaly, ale třeba i bundy. Pro své perfektní vlastnosti je skvělou alternativou ke kůži, kožence a klasickému plátnu. 

A tak vznikla lokální česká značka

Dnes pod značkou Lamoza nabízím české tašky z voskovaného plátna. Mám tašky pánské i dámské, velké i malé, batohy do města i cestovní brašny. Nápadů mám nepřebernou zásobu, některé sny splněné, některé na papíře a ty největší zatím v hlavě. Věnuji značce každou volnou chvíli. Někdy to není snadné, ale práci kolem značky miluji, je to další plnohodnotný člen naší rodiny.

Sama ráda podporuji lokální značky a inspiruji se sny a příběhy jiných lidí. Moc fandím všem, kteří vyměnili svá jistá místa ve firmách za nejisté podnikání na vlastní triko, milují ho a nevzdávají se i v současné nelehké době. Drobní řemeslníci to opravdu dnes nemají jednoduché, ale jsou do věci zapálení, a to je prostě skvělé. Jejich nadšení!

Za sebe Vám všem přeji krásné Vánoce a děkuji, že podporujete naše české Vánoce českými dárky.

A že nutně potřebujete novou kabelku? Mrkněte na můj e-shop!

Napsat komentář