Malá rodinná sklárna: Dělají věci s radostí pro radost druhým

Artcristal Bohemia

Technikou tradiční ruční výroby skla budou vždy vnikat výrobky díky talentu, citu a šikovnosti sklářů. Žádný stroj tuto práci nedovede nahradit. Celý výrobek je totiž tvořen skláři přímo na huti u pece a výsledný tvar se tvoří „od ruky“. Každý kus je tak originál. Jednou ze skláren, ve které se právě vyrábí zmíněné ruční dekorační sklo je malá rodinná firma Artcristal Bohemia nedaleko Poděbrad.

Jak Honza ke sklárně přišel

Ke své vlastní sklárně se Jan Machálek dostal tak trochu náhodou. Původně byl stavební inženýr a měl trochu zkušeností se sklem z poděbradských skláren, kde působil jako projektový inženýr. Hned po revoluci souhlasil s nabídkou, že navrhne a pomůže postavit malou sklárnu nedaleko Poděbrad ve Velkém Oseku, a dokonce se stal i společníkem. V roce 1992 se začalo vyrábět, ale výsledky nebyly uspokojivé. Společníci proto v blízké době firmu opustili a Jan Machálek se tak stal majitelem sklárny. Bez bližších znalostí tavení skla a fungování obchodu byl tento krok vcelku odvážný.

Díky setkání se s osudovými lidmi sklárna vyrábí dodnes. Jan Machálek společně se svou manželkou a synem, který výrobu ze skla studoval ve sklářských školách, téměř doslova žijí malou sklárnou a snaží se dělat lidem radost prostřednictvím svého skla.

Někdy se poštěstí...

Každý zájem lidí o sklo, každá pochvala udělá radost nejen Machálkových, ale také všem zaměstnancům firmy. Vidí, že jejich práce dává smysl. Občas jejich výrobky najdou slavné majitele, stali se jimi např. kardinál Dominik Duka, Karel Gott, sir Elton John nebo vítězka US OPEN 2019 Bianca Andreescu.

Tak trochu jiná dekorace do vašeho bytu

téměř 25 let sklárna Artcristal Bohemia vyrábí skleněná těžítka. Nejdříve začali s klasickým kulatým tvarem. To jim ale bylo málo, a tak se pustili do dalších tvarů. K tomu přidali navíc mnoho vnitřních dekorů v různých barevných kombinacích. Určitě si najdete svoje oblíbené těžítko.

Původně byly hutní skleněné vázy a zvířata vyhlášené na Železnobrodsku, kousek od Jablonce nad Nisou. Osud tomu ale chtěl jinak a místní sklárna se zavřela. Machálkovi se rozhodli kývnout na nabídku bývalého vedení tzv. ŽBS (Železnobrodské sklo). Původní hutní skleněné vázy a zvířata si upravili k obrazu svému a začali tvořit nové barevné kolekce dekoračního skla. Můžete si vybrat například z barevné kolekce TIGER, která je inspirovaná nezaměnitelnou barvou srsti tygra, nebo třeba kolekce AQUA inspirované mořskou vodou.

Gravírováním tvoříme vzpomínky

Jednou z možností, jak můžete dárek udělat osobnější je, že k němu přidáte něco z vás. Obdarovaný bude vědět, že si ho vážíte a při výběru dárku jste si dali opravdu záležet. Ve sklárně Artcristal Bohemia umějí na své výrobky napsat text nebo namalovat jednoduchý obrázek. Jedná se o techniku pískování, díky které se váš vzkaz pro obdarovaného vryje přímo do povrchu skla. Tady je pár tipů na svatební dárek.

Aktuálně se učí nové věci

Současná pandemie zasáhla sklárnu natolik, že musela po téměř 30 letech nuceně nechat vyhasnout obě pecezastavit výrobu. Všech přibližně 300 obchodů se sklem po celém světě (od USA přes Česko až po Austrálii), do kterých dodávali své výrobky, se v březnu 2020 zavřelo. Museli ve firmě vše přepracovat a přizpůsobují se situaci. Vytvořili vlastní e-shop a snaží se zákazníkům co nejvíce vynahradit osobní setkání se svými výrobky v kamenných obchodech.

Nyní v říjnu opět rozžehli jednu z pecí a začínají znovu pozvolna vyrábět. Jejich příběh můžete sledovat také na facebookových stránkách.

Udělejte si radost nebo kupte skleněný dárek svému blízkému k Vánocům.

Všichni ve sklárně Artcristal Bohemia budou rádi za vaši návštěvu stránek s e-shopem.

Napsat komentář