Místo hučení aut včely, místo Chanelu levandule – tak žije výrobkyně přírodních mýdel Šárka Janatová

Namydlená včela

Chuť odstěhovat se do přírody, někam mimo civilizaci, má asi čas od času každý. Zakladatelka značky Namydlená včela vzala tento nápad doslova a po 13 letech strávených v Praze se před několika lety vrátila do rodného Podkrkonoší. S manželem si pořídili víc jak 100 let starou chalupu na venkově na polosamotě s trefnou adresou Končiny, založili si zahradu v přírodním duchu a začali chovat včely. 

Takový krok chce určitě dost odvahy a ne každý z nás si ho může dovolit. Ale i ve městě si můžete užít vůni levandule, rozmarýnu nebo borovice a k tomu mít dobrý pocit, že nezatěžujete životní prostředí ani sebe zbytečnými chemikáliemi. Dopřejte si péči přírodní kosmetiky, třeba právě krásnými a voňavými mýdly od Namydlené včely. Čím jsou ručně vyráběná mýdla tak výjimečná?

Mýdlo jako umělecké dílo i poctivé řemeslo

Možná máte tuhé mýdlo zařazené jako něco retro, co patří do koupelny babiček. Kousek bílé nebo nažloutlé hmoty, naprosto nezajímavé, s trochu chemickou vůní, po které máte sice čisté, ale suché ruce. Použití na tělo by vás ani ve snu nenapadlo. Přírodní mýdla jsou ale těmto kouskům z drogerie na míle vzdálená. Přesvědčí vás o tom hned na první pohled. Když se podíváte do e-shopu Namydlená včela, budete se cítit jako v galerii moderního umění nebo na výstavě drahých kamenů. Designová mýdlasolná mýdla mají totiž nádhernou barevnou kresbu, takže budou v koupelně nejen jako prostředek na mytí, ale i na ozdobu. 

Při používání přírodních mýdel navíc ušetříte peníze za drahé hydratační krémy. Základ poctivého, ručně vyráběného mýdla tvoří různé oleje a másla (např. bambucké a kakaové), navíc v nich při výrobě vzniká glycerin. Díky dalším přísadám, jako je bio kozí jogurt, lanolin, med, humánní hedvábí či různobarevné jíly, vytváří bohatou pěnu, účinně čistí a pomáhají udržet pokožku jemnou a vláčnou.

Splněný sen dvou včelařek

O výrobě a prodeji přírodních mýdel jsem přemýšlela již od roku 2013, kdy jsem narazila na ručně vyráběná mýdla z olejů, másel a louhu. Hned na začátku roku 2014 jsem se pustila do prvních pokusů a vyrobila své první mýdlo – skořicové. Pamatuji si ho dodnes. Čas ale běžel, narodily se nám dvě krásné děti. K mýdlům jsem se přibližovala a zase se od nich vzdalovala. V roce 2018 jsem narazila na blog manželů Růžičkových (Přímo od Včelařky) a se zájmem sledovala jejich budování a schvalování kosmetické výrobny, zahájení prodeje mýdel a různé články a informace o výrobě. Když na začátku roku 2020 oznámili ukončení výroby, aby se mohli věnovat svému snu – vedení kurzů, neváhala jsem a kontaktovala je. Domluvili jsme se a já jsem si odkoupila 10 jejich receptur mýdel, grafické podklady a know how a s nadšením jsem se pustila do papírování, schvalování provozovny, vytvoření jednoduchého e-shopu a výroby mýdel, aby už na začátku listopadu mohla první mýdla putovat k zákazníkům,“ říká Šárka.

Její podnikatelský sen je na samém začátku, ale už teď Šárka uvažuje o rozšíření sortimentu o tuhé šampony (šampuky) a přírodní masti, ve kterých plánuje využívat včelí produkty od vlastních včel. 

Přírodní mýdlo – vánoční dárek, který využije každý

Máte pocit, že kosmetiku kupují příbuzným jen ti, kteří nemají žádný originální nápad? V případě ručně vyráběných mýdel ale vyvoláte, když už ne přímo nadšení, tak určitě zájem. Nevíte, co si ze sortimentu Namydlené včely vybrat? Máme pro vás malý tahák.

  • DESIGN MÝDLAZaujmou už na první pohled svým vzhledem. Každý kus je originál. Při výrobě totiž záleží na tom, jak se vzájemně promíchají různě obarvené části mezi sebou a jaká je použita technika pro výrobu. Nejjemnějším kouskem z této kategorie je mýdlo SAMET, které obsahuje kakaové máslo, mandlový olej a humánní hedvábí a voní po pomerančích a levanduli. Je vhodné pro citlivou pokožku obličeje, které dodává pocit svěžesti a čistoty. 
  • SOLNÁ MÝDLAObsahují vysoké množství kokosového oleje (cca 70-85 %) a mořské soli, která působí jako jemný peeling a společně s kokosovým olejem tvoří dokonalou dvojici. Mýdla jsou pevná, odolná proti rozmáčení a opravdu dlouho vydrží. Pokud hledáte mýdlo pro muže, sáhněte po solném mýdle s názvem MRAMOR s vůní santalového dřeva, borovice a kapkou bergamotu. 
  • NATURAL MÝDLA  – Na první pohled obyčejná, ale velmi šetrná mýdla určená pro každodenní mytí. Lze je používat i pro děti. Z této řady Šárka doporučuje mýdlo QUEEN, které krom jiných přísad obsahuje také včelí med od vlastních včel a vosk a voní přirozeně po medu.

Už víte, které mýdlo od Namydlené včely vám přiletí pod stromeček? Celý sortiment si můžete v klidu prohlédnout na webu. Pak stačí jen kliknout a objednat. Dopřejte si kousek přírody i doma! 

Napsat komentář