Na začátku reklamace, na konci batoh na celý život

CLASP'PIN

To je v kostce celá cesta, která vedla ke vzniku značky Clasppin a s ní především k výrobě kožených a plátěných batohů. Ve svém řemeslném ateliéru na pomezí Brdských lesů je vyrábí Jiří Salač. V jeho rukách vznikají kožené doplňky, batohy do města, opasky a obaly na zápisníky i diáře. Začínal na zelené louce a vše se učil od píky. Sám se, jak tvrdí, vyučil brašnářem metodou pokusu a omylu. Letošní rok jej však vrací do začátků, které byly dosti složité. „Je potřeba pevná vůle a odhodlání…“ dodává k aktuální situaci.

Z grafika brašnářem aneb příběh zavíracího špendlíku

Co má spínací špendlík společného s městskými unisex batohy? Reprezentuje jistou míru nadčasovosti a praktičnosti řešení, které funguje stále, novým technologiím navzdory. Proto dostala Jiřího značka batohů a dalších kožených výrobků do loga zavírací špendlík a jméno Clasppin

Jiřího cesta ale začala dlouho před tím, než držel svůj první batoh v rukách. Prvním impulzem k vlastní výrobě byla reklamace zakoupeného batohu. Reklamovaná část totiž byla z plastu, místo deklarované kůže. Chtěl si tedy nechat vyrobit kožený batoh na zakázku, ale ani s tím u mistrů brašnářů nepochodil, jak se svěřil v rozhovoru pro MF DNES.

Pracoval v té době jako grafik v reklamní agentuře a práce ho nenaplňovala. Začal tedy ve volném čase experimentovat, vymýšlet střihy a techniku výroby. Ačkoli neuměl šít, pořídil si svůj první průmyslový šicí stroj, a když vychytal střihy, prodával své první batohy kolegům v práci.

Díky batohu vlastním pánem

Když se Jirka rozhodl založit e-shop a odejít ze zaměstnání, věděl, že ho čekají složité časy. Bylo třeba investovat do šicích strojů a technologie, přesto jeho dílna zůstává řemeslným ateliérem s malosériovou výrobou. S každou částí batohu je třeba nastavit stroje znovu. Proto si Jirka nejdříve nachystá jednotlivé části třeba na 20 batohů a vždy sešívá tentýž díl. Funguje jako malá manufaktura, jak to popsal v článku pro Lidové Noviny.

Autentičnost, preciznost a důraz na kvalitu na prvním místě

To jsou vlastně důvody, proč značka Clasppin vznikla. Jirkovy výrobky poznáte snadno. Vše je promyšlené tak, aby to sloužilo co nejlépe a nejdéle. Jirka při své výrobě používá prvotřídní třísločiněné kůže a kvalitní hardware v podobě mosazného a nerezového kování. Všechny produkty z dílny Clasp’pin je možné opatřit ražbou monogramu nebo loga firmy do kůže. Do konce listopadu platí možnost ražby monogramu zdarma pro batohy Bonbon a všechny zápisníky/diáře z řady Note Cover.

Světové kousky z české dílny

Jirka prodává svá díla především v e-shopu, odkud často putují do zahraničí, ale také na akcích jako je Lemarket nebo Meat Design Ostrava. Letos se také poprvé zúčastnil Slowmarketu v Plzni. Co jeho návštěvníkům nabídnul?

Novinku: batoh Bonbon

Vznikl na základě poptávky po menším batůžku, je vyroben ze 100% vlněné plsti české produkce a zahrnuje originální prvky a detaily. Kladete si otázku, proč si jít koupit batoh právě k Clasp’pin? Jirka by odpověděl: „Typické je pro naše batohy promyšlené kotvení popruhů k tělu batohu, což je obecně ‚nejkritičtější‘ místo.“ A navíc je po dohodě možné všechny batohy upravit podle přání zákazníka, především co se barevnosti a ražby monogramů nebo loga týče. 

Pohotovostní peněženku Origami

Naprosto vychytaným kouskem je peněženka Origami nabízená v širokém spektru barev. Primárně je určená pro návštěvníky barů a milovníky přátelských posezení, či pro sportovní nadšence. Toto originální dílko představuje dárek, který nikoho neurazí. Nenechte si ujít video a zjistěte, jak nečekaně promyšlený dárek můžete věnovat.

Zápisníky a diáře Note Cover

Vypadají báječně a také tak i voní. V kožených deskách jsou sešity připevněny gumičkami, takže je snadno vyměníte. Jsou vybaveny kartonovou základnou s obálkovou kapsou na začátku a klopou s organizérem na vizitky na konci, plus gumičkovým poutkem na psací potřeby. Diář je jedním z nejlepších tipů na vánoční dárek, kdo z vás si ho přeje najít pod stromečkem?

Všechny neotřelé a ručně zpracované kožené výrobky si můžete prohlédnout i objednat na webu. Provázet vás mohou řadu let, dokud se o ně budete hezky starat, proto vybírejte pečlivě.

Napsat komentář