Originální tašky i doplňky do bytu technikou sešívání šňůry, to vše je ruční výroba OdOtky

od Otky

Pokud se ráda pyšníte věcmi, které jen tak někdo nemá, měla byste zbystřit. Protože přesně takové jsou tašky, koše a ošatky OdOtky. Paní Otka vyrábí totiž své produkty technikou sešívání šňůry na šicím stroji.

Když se zábava na dlouhé večery promění v podnikání

„Podnikání je výraz, který mou činnost ani trochu nevystihuje, podnikat neumím,“ směje se paní Otka. Podle ní bylo podnikání až druhotný produkt její činnosti. A jak to tedy vlastně všechno začalo?

„Dopracovala jsem se do věku, kdy dcery jsou už z domu a vnoučata zatím nikde, dům opravený. Tak co budu dělat?“ popisuje paní Otka své začátky. Od oblíbeného pletení ji odradily problémy s karpálními tunely, a tak hledala jinou zábavu na dlouhé večery. Jednoho dne ji na Pinterestu zaujala technika sešívání prádelní šňůry na šicím stroji. „A už to bylo,“ vzpomíná.

Jak to tak na začátcích bývá, zpočátku se moc nedařilo. Ale po několika kilometrech zpracované šňůry a několika stech kilometrech zpracovaných nití byly výsledky o poznání lepší. A tak se stalo, že ze stroje začala vycházet skutečná díla. To byl ten pravý čas pochlubit se na sociálních sítích, především tedy na Facebooku, kde je spousta skupin pro tvořivé lidi. „Reakce mě překvapily, až zaskočily. Najednou byl zájem i o nákup,“ vypráví dál paní Otka. No a když se ozvala dílna z města, která pořádá menší trhy, bylo na čase oprášit živnostenský list.

A vznikla značka OdOtky.

Tvorba není práce, ale relax

Šití touto technikou připomíná Otce práci na hrnčířském kruhu. „Kroužím a kroužím, až vykroužím misku, ošatku, koš…“ Poté přišly na řadu ještě různé další doplňky do bytu, jako stínidla na lampy, prostírání, koberečky, obaly na květináče… A nakonec vznikla samostatná kategorie, kterou jsou právě batůžky a různé tašky, například se dnem z ekokůže, na kočárek, plážové tašky, tašky omotané vlnou a k nim ze stejné vlny šála…

Paní Otka popisuje svou práci jako meditační činnost a dodává, že je pro ni seberealizací a sama o sobě je pro ni důležitá. „Když večer co večer sedíte v křesle a omotáváte šňůru vlnou jednu otočku za druhou, má to skoro stejné účinky na psychiku jako meditace.“

Paní Otka si navíc všimla, že když si práci na nápadu užívá, kreslí si a promýšlí, jaké materiály použít, bývá výsledek na jedničku. Pokud ji ale do práce nutí ekonomická motivace, lámou se jehly, trhají nitě a dojde barva, zkrátka se nedaří. Takže spokojenost a pohoda při tvorbě je ve výsledku vždy znát.

Od toho se odráží i sorta zákazníků, kteří u Otky nakupují. Jsou to většinou lidé, kteří vědí, že ruční výroba je naprosto odlišná od sériové. Často tak nakupují produkty od Otky jako dárky. Případně si zákaznice samy přesně řeknou, jak by měl jejich kousek vypadat.

O vzniku nápadu a ještě více se můžete dočíst také v tomto článku.

Každý kus je originál

Výrobky z prádelní šňůry rozhodně nejsou tradiční a každý jeden je originál. Je také možné udělat produkt přímo na míru zákazníkovi. Nejoblíbenější jsou například ošatky nebo velké koše na hračky v různých barvách.

Tašky ze šňůry omotané vlnou patří také mezi favority a jsou velkou raritou, kterou hned tak někde neseženete. Vlnu poskytne paní, která ji doma ručně barví, šňůry jsou od českého výrobce a Otka to vše zkompletuje. Vznikne tak jedinečný kousek, který rozhodně nebude mít žádná sousedka.

Zákaznice si výrobky paní Otky nemůžou vynachválit. Líbí se jim právě ta možnost namyslet si vše podle svých představ, ale také komunikace s Otkou.

Kromě webu se krásnými výrobky OdOtky můžete pokochat i na jejím Facebooku.

Napsat komentář