Raduateliér

Víte, že psaní deníku je skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu a k tomu rozvíjet svou kreativitu? Jak ale začít? A proč to nejde hned? 

Radka Prokopová, knihařka tvořící pod značkou RaduAtelier a tvůrkyně unikátních zápisníků vázaných v kůži, má pro vás pár tipů na pravidelné psaní deníku, které jí samotné pomohly udělat si z této činnosti prospěšný zvyk a zábavu v jednom.

Bez toho správného deníku nenapíšu ani čárku, opravdu?

Jako knihařka se už mnoho let pohybuji v papírenském světě a vím, jak je snadné se zbytečně zaseknout při výběru ideálního zápisníku.

Možná už jste se konečně rozhodli, že budete svoje myšlenky svěřovat papíru. Vybíráte velikost, barvu, design, papír a nakonec zjistíte, že čas běží a vy máte doma jen velkou hromadu nepopsaných zápisníků. To je svým způsobem projev prokrastinace a odsouvání samotného okamžiku psaní. Jak z toho ven? 

Pomůže vám, když si pro začátek najdete jakýkoliv papír nebo obyčejný sešit a tužku. Čas na výběr toho pravého zápisníku, který vás vezme za srdce, ještě přijde, uvidíte.

Spousta myšlenek najednou? Věnujte se jim postupně!

Lidské myšlení funguje překotně, a tak se může zdát, že se toho honí v hlavě až moc najednou. Naštěstí je tady deník, který vám dokáže pomoci

Představte si své myšlení jako vlakové nádraží. Jeden vlak míjí další, přijíždí, odjíždí, rychlovlak přehluší ostatní spoje a vy nevíte, kam se koukat dřív. Deník vám pomůže naskočit pouze do jednoho vlaku a chvíli se v něm vézt. Dá vám možnost zabývat se po určitou dobu jen jedinou myšlenkou.

Papír snese všechny vaše emoce

Někomu může vyhovovat začít si psát popis dne, případně si odpovídat na některé motivační otázky ve stylu „co vás dnes nejvíce oslovilo?“

Přiznám se, že mně tohle na začátku vůbec nefungovalo. Cítila jsem jakýsi nátlak, namáhavě jsem hledala odpovědi a měla jsem výčitky svědomí, když jsem na odpověď nepřišla.

Jediné, co mi vždycky bez problému rozepsalo ruku, byly emoce. V lepším případě ty radostné, ale daleko více se to dařilo těm negativním.

Deník je totiž váš důvěrník a můžete mu říct úplně všechno. A on vás vyslechne. 

Cítíte nějakou křivdu? Dejte to na papír! Nazlobil vás někdo? Vraťte mu to na papíře. 

Je to jednoduché a funguje to. To, co napíšete, je váš hlas, vaše vyjádření, a možnost, jak to vypustit ven ze své hlavy navždy. 

Až si vás deník získá, můžete pokročit k dalším mnoha radostnějším způsobům psaní, od sdílení radosti, motivace, plánů až po psaní deníku vděčnosti. Někdy může také pomoci i výběr vnějšího tématu. Pokud budete psát deník svému děťátku, bude vám to psát úplně samo.

Začněte psát pravidelně

Já vím, bylo by krásné psát si deník každý den, ale všichni víme, že to není reálné. Co ale můžete udělat pro zvýšení pravidelnosti psaní je, že budete mít deník stále na očích. Ne jako povinnost, ale jako zábavu nebo otevřenou možnost. 

Když vás něco napadne nebo máte zkrátka náladu na psaní, deník je zde pro vás. Časem budou tyto momenty četnější a z psaní se stane hezký zvyk, na který se budete těšit.

Zápisky s vůní kůže, jedinečné jako vaše myšlenky

Postupně možná dozrajete k tomu, že už vám obyčejný sešit nestačí a chcete si dopřát něco vzácnějšího, protože deník se stane vaším osobním útočištěm. Za svou námahu si rozhodně něco pořádného zasloužíte

Co kdyby takový deník nesl navíc vaše iniciály nebo v sobě ukrýval váš vnitřní záměr? A kde takový „jiný“ deník hledat? 

Nakoukněte do mého knihařského ateliéru, třeba tam už na vás takový jedinečný deník čeká. Stačí si ho přát. Poličku s deníky najdete na www.raduatelier.cz., přeji příjemné vybírání!

Napsat komentář