Šumavská kouzla pro vaši pokožku i vlasy: přírodní kosmetika od MýdLenky

MýdLenka

Představte si jaro na Šumavě. Jste v lese, kde se stromy chlubí novým listím, všude se bělají květy sasanek a modrají podléšky. Procházíte kolem horské bystřiny, všude to božsky voní a i vy máte pocit ryzí čistoty, svěžesti a připadáte si jako královna jara. Chtěly byste si tento pocit vybavit i za podzimních mlhavých rán, kdy vstáváte do šera a v koupelně ospale mžouráte do zrcadla? 

Bude vám k tomu stačit jeden malý kousek mýdla vyrobený šikovnýma rukama Lenky Sojkové, která svou kosmetickou značku nazvala příznačně MýdLenka.

Někdy stačí správně uklouznout

Lenka je kreativní duší a milovnicí přírody už od dětství. To ale jen sbírala bylinky a aranžovala kytice. K podnikání se poprvé dostala na mateřské dovolené, když pomáhala manželovi v jeho firmě.

Byla jsem vcelku spokojená, ale po nějaké době se začal v mé hlavě ozývat hlásek, že se potřebuju věnovat něčemu kreativnějšímu. Nejspíš abych si to důkladně promyslela, podařilo se mi uklouznout na ledě tak nešťastně, že jsem si zlomila kotník, podstoupila složitou operaci a musela pak zůstat doma. Jednou večer při hledání receptu na večeři na mě na netu vykoukl recept na mýdlo, na mém oblíbeném blogu byl popis výroby mýdla, kamarádka mi vyprávěla, jak manžel propadl kouzlu přírodních mýdel, na dovolené na promenádě je prodávali… Prostě osud mi do cesty posílal jen samá mýdla. Měla jsem pocit, že to mám zkusit. Objednala jsem si knihu i suroviny a po důkladném studiu začala vyrábět.

Od mýdel pro známé po ŠUMAVA regionální produkt

Jak Lenka říká, „bohužel“ se jí povedlo hned její první mýdlo a od té doby tvorbě přírodní kosmetiky zcela propadla. K výrobě používá čistě přírodní suroviny, jako je olivový, ricinový nebo avokádový olej, bambucké máslo, bylinné maceráty a 100% čisté éterické oleje (levandule, citrus, santal, cedr a další). 

Proč jsou přírodní mýdla lepší než ta z drogerie? Nejen že úžasně voní, nezatěžují pokožku chemikáliemi, ale obsahují také glycerin. Ten přirozeně vzniká při výrobě, ale z průmyslově vyráběných mýdel se odstraňuje, aby se mohl dál použít ve farmaceutickém průmyslu. A právě glycerin pomáhá udržet pokožku vláčnou i po uschnutí. 

Lenčin zápal pro mýdlářství a mýdla dělaná poctivě a s láskou nadchly i komisi Regionální rozvojové agentury, takže od roku 2019 ji najdete i na webu regionalniznacky.cz.

Výroba přírodních šamponů je trochu alchymie

Když už se výroba mýdel úspěšně rozběhla, začala Lenka experimentovat s dalšími produkty. Na trhu jí chyběly kvalitní přírodní šampony, a rozhodla se proto vyvinout vlastní.

Napřed jsem si zkusila umýt vlasy jedním z mých mýdel, jenže výsledkem byla jen umaštěná slepená koule na hlavě. Neměnilo se to ani po několika dalších umytích. Pak přišel na řadu šampuk. To je vlastně šampon v tuhé formě, z čistě přírodních surovin. Chtěla jsem, aby můj šampuk lehce pěnil, dobře umýval vlasy a snadno se s ním manipulovalo. Než jsem našla to správné složení, trvalo to tři roky.

Aktuálně má MýdLenka v sortimentu hned několik šampuků, určených pro různé typy vlasů. Všechny najdete v sekci Vlasy. Jejich tvar je inspirovaný kameny v šumavské říčce Vydře, kolem níž se Lenka ráda prochází.

Solná mýdla – mořské lázně ve vaší koupelně

V přírodě jste teď každou chvíli, ale chybí vám vůně moře a blahodárné účinky slané vody na pokožku? I na to má MýdLenka řešení. Extrémně tvrdá solná mýdla, která dlouho vydrží a nejsou náchylná na rozmočení. 

Jestliže hledáte ideální mýdlo pro problematickou pleť, vyzkoušejte některé z této kategorie. Při mytí jemně odstraníte odumřelé buňky pokožky, pleť se vyčistí a bude krásně dýchat. Necháte se opečovávat Harmonií s francouzským jílem, Mramorem s ovesným hedvábím nebo Cassiou se skořicí a bahnem z Mrtvého moře?

SPECIÁLNÍ TIP: Přírodní mýdla můžete použít i při umývání malých dětí. Právě jim je určená novinka s názvem MimiLenka, mýdlo, které nevysuší ani jemnou dětskou pokožku. 

Nádherná přírodní mýdla od MýdLenky si určitě nenechávejte jen pro sebe. Je to ideální dárek pro každého, komu záleží na přírodě a kdo nechce mít v koupelně přípravky plné chemie.

Napsat komentář