Textilní hračky pro děti: Zaměřte se na kvalitu a bezpečnost

Když kupujete dětem hračky, vybíráte většinou podle vzhledu, materiálu, funkce, doporučeného věku nebo toho, co dítě baví. Nezapomínejte ale ani na bezpečnost, obzvláště u hraček pro nejmenší. Co je vlastně hračka a jaké podmínky musí splňovat? V roce 2020 jsem prošla certifikací měkkých textilních hraček lesito a moji zkušenost tak mohou využít nejen kupující, ale i další tvůrci zaměření na kvalitu.

Co musí hračka splňovat podle zákonů a platných nařízení?

Hračka, která je uvedená na trh v Evropské unii, musí splňovat technické požadavky v souladu se směrnicí 2009/48/ES Evropského parlamentu a Rady o bezpečnosti hraček, v ČR rovněž v souladu s nařízením vlády č.86/2011 Sb. a dalšími normami. Hraček se týká zejména ČSN EN 71-1 až 71-11.

Technické požadavky na hračky se liší v závislosti na tom, z jakého materiálu jsou vyrobené, na jejich konstrukci, postupu výroby, pro jak staré děti jsou určené a k jakému účelu.

Jak to probíhá v praxi? Výrobce si nechá v akreditované zkušebně otestovat svůj produkt. Pokud je vše v pořádku, zkušebna vystaví certifikát prokazující bezpečnost hračky, případně protokol o zkoušce. Výrobce také vypracuje technickou dokumentaci ke každému typu hračky, prohlášení o shodě a hračku označí symbolem CE.

Tuláčkův svět

Co se testuje?

U měkkých textilních hraček, například plyšáků, šitých panenek, textilních knížek apod. posoudí ve zkušebně chemické vlastnosti – provádí se chemický rozbor použitých materiálů. Testuje se všechno, co je součástí hračky. Kromě látek, ze kterých je ušitá, to jsou také šňůrky, vyšívací příze, textilní švová etiketa a další komponenty.

Dorty toys

Dále se posuzuje hořlavost, hračka se zapálí a měří se doba hoření. Nesmí hořet moc rychle. Přesné údaje stanovují normy ČSN.

Nejnáročnější částí testování jsou mechanické vlastnosti. Zkouší se pevnost švů, měří se délka šňůrek, posuzují se veškeré výčnělky a s hračkou dělají doslova psí kusy. Musí vše zvládnout bez újmy.

Po otestování vystaví zkušební ústav certifikát, případně protokol o zkoušce.

Značka CE

Pokud se chcete ujistit, že dítěti kupujete certifikovanou, a tedy kvalitní a bezpečnou hračku, hledejte na obalu nebo etiketě označení CE. Výrobce tím prohlašuje, že je hračka v souladu s technickými požadavky.

O my dear

Neznamená to, že vše ostatní je nebezpečné nebo nevhodné. Doporučuji k necertifikovaným produktům přistupovat jako k dekoračním, kterými ozdobíte svůj domov a dětský pokoj.

Buďte také, prosím, obezřetní u hraček dovážených ze zemí mimo EU, například z Číny. Kvalita může být pochybná a výrobek nebezpečný.

Pozor, nezaměňte označení CE  (značící, že produkt je v souladu s technickými požadavky na bezpečnost) s označením CE, které používají někteří výrobci z Číny s tím, že znamená „China export“. Jde o praktiku, která má zmást zákazníky a přivést je k domněnce, že produkt splňuje technické požadavky na bezpečnost.

Správný poměr písmen je takto:

Malí a velcí výrobci hraček

Velké hračkářské firmy poté, co jejich produkty projdou testováním, vyrobí v továrně miliony stejných kostek, plyšáků nebo autíček, a proto jsou pro ně náklady na testování v přepočtu na kus zcela zanedbatelné.

Malé značky nebo firmy, které vyrábí hračky v limitovaných sériích, jsou ovšem v jiné situaci.

V Česku se náklady na certifikaci jednoho typu šité hračky pohybují od cca 15 000 korun až po částku přesahující 100 000 korun. Závisí to na použitých materiálech a také složitosti hračky. Atestace je přitom platná tři roky.

Vyšší vstupní kapitál se pochopitelně promítá do konečné prodejní ceny. Připočítejte k tomu také fakt, že malí čeští tvůrci většinou vyrábí ve férových podmínkách, s velkým podílem ruční práce a omezený počet kusů, tzv. malé série.

lesito

Co všechno je hračka?

Mnozí výrobci a malí čeští nebo slovenští tvůrci budou možná překvapeni, ale podle nařízení vlády se za hračky považují výrobky navržené nebo určené ke hraní dětem mladším 14 let.

Nemáte-li certifikaci nebo produkt nebyl řádně otestován, nestačí na výrobek uvést, že není vhodný pro děti do 3 let. Museli byste informovat, že není vhodný do 14 let.

Zároveň ale nelze produkt označit za dekoraci nebo didaktickou pomůcku, pokud se zjevně jedná o hračku (neboli o produkt, který vypadá tak, že si s ním dítě bude chtít hrát).

Týká se to zejména háčkovaných panáčků a zvířátek, kousátek, hraček na hrazdičku, kolotočů nad postýlku, šitých panenek, plyšáků nebo textilních knížek. Tyto produkty jsou brány za hračky a musí splňovat zákonné požadavky.

O my dear

Hračka ANO

Háčkovaná zvířata a figurky
Textilní knížky
Kousátka, muchláčci
Závěsné hračky na hrazdu či na kočárek
Kolotoče nad postýlku
Šité panenky (s výjimkou sběratelských nebo folklórních)
Plyšáci

Hračka NE

Dekorativní předměty pro slavnosti a oslavy
Folklórní a dekorativní panenky
Sběratelské panenky
Repliky historických hraček
Módní doplňky pro děti, které nejsou určeny ke hře
Výukové pomůcky pro školy pod dohledem dospělého instruktora

Vybírejte certifikované hračky

Pokud chcete dětem koupit bezpečnou hračku na Vánoce nebo k jakékoli jiné příležitosti, měli byste se zajímat o její původ, z jakých materiálů je vyrobena a kým. Měli byste si ověřit značení cϵ  na obale nebo etiketě.

Pokud vám nejsou lhostejné podmínky, za jakých jsou hračky vyráběné, dejte přednost malým značkám a férovým podmínkám. Podpořit můžete české tvůrce, kteří prošli náročným procesem certifikace a za kvalitu ručí.

U necertifikovaných produktů nezapomeňte, že jsou především dekorační.

Další zdroje informací

lesito

Autorka:

Barbora Pallová

Bára navrhuje a tvoří hračky a dekorace do pokojíčku pod značkou lesito. Šije ve své domácí dílně u Brna, kde jí pomáhají tři malí skřítci. Kvalitními výrobky a vlastními příběhy podporuje tvořivost dětí a umožňuje rodinám trávit čas společně a hravě.

Napsat komentář