VENEE – osvětlení z dýhy čaruje

VENEE

Je večer, pohodlně usedám na pohovku, bořím se do hebkých chlupatých polštářů, usrknu horký voňavý čaj a konečně rozsvítím svou lampu z dýhy. Je vyrobena ze světlé dřeviny javoru. Světlo žárovky proměňuje vzájemně propletené pruhy tenké dýhy stínidla v něco kouzelného. Teplá měkká záře objímá postupně celý prostor, na stěnách se tvoří tajemné stíny. Má mysl je uvolněná a manžel konečně zaznamenává můj spokojený úsměv. Miluji tuto chvíli.

Z obchodnice v IT návrhářkou svítidel a interiérů

Mohlo by zaznít: „Na počátku bylo světlo.“ V tomto případě to byla vášeň Hany Zmitkové pro design a architekturu. Není to dlouho, co se rozhodla jít svou cestou a začala se naplno věnovat návrhům interiérů. Brzy na to se zrodil nápad na značku VENEE, stínidla z dýhy, ručně vyráběná v podhůří Beskyd.

Dýha jako kreativní materiál pro stínidla

Jako designérka doporučuje Hana v našich domovech upřednostnit použití přírodních materiálů, dřevo je totiž základním kvalitním materiálem pro obydlí již celá staletí a zůstává stálicí. Použití dýhy k výrobě svítidel je netradiční a originální. Tenké pláty dýhy je možno řezat, ohýbat, proplétat, spojovat a tvořit tak unikátní design každého stínidla. Fantazie přitom má ale své meze. Některé druhy dýhy mohou snadno praskat a třepit se. Návrh a vznik každého nového typu stínidla z dýhy je proto procesem výroby prototypů, kdy je potřeba řešit nejen jeho tvar, ale také limity různých dřevin a nutně také vzhled a technické detaily uchycení části dýhy k objímce elektrického závěsu.

Každý z nás je jiný, někdo má rád výraznější, konzervativní člověk zase jednodušší vzhled. Je to základní pravidlo, kterého se Hana v návrzích interiérů a stínidel drží. Také proto tvoří světla různorodá svým tvarem i materiálem, tvary složité i minimalistické, každý si vybere, co je bližší jeho srdci.

Rozmanitost dýhy jako přírodního materiálu

I každá dřevina má svá specifika a jiný vzhled. K výrobě lamp byly vybrány 3 druhy dýhy, ze kterých si lze zvolit tak, aby ladily v každém prostoru: javor, jasan a redgum.

Javor je světlá dřevina, velmi jednotného vzhledu, téměř bez kresby, její léta jsou málo zřetelná a materiál působí jednoduše. Javor je vhodný do jakéhokoliv interiéru, neboť svou neutrálností a jednoduchostí ladí ke všem ostatním dřevinám v prostoru již použitým. Propouští nejvíce světla.

Jasan je světlejší dřevinou, místy s tmavší kresbou. Tmavší léta různých odstínů jsou při prosvícení zřetelnější. Jasanová světla vyniknou v jednoduše vybavených interiérech, v interiérech skandinávského a industriálního stylu. Je vhodný pro každého, kdo má rád dřevo.

Redgum je tropická tmavá dřevina s nádhernou kresbou v odstínech tmavě hnědé, červenohnědé, šedé. Při prosvícení nepropouští příliš světla a její barevně zajímavá vlákna každého ohromí. Tato dřevina působí luxusním dojmem, vynikne a zvýrazní prostory s tmavým dřevem.

Okouzlí vás podsvícená dýha také tak, jako očarovala Hanu? Inspirujte se na www.venee.cz, brzy se může rozzářit i u vás!

Napsat komentář