Mandaly pro děti: Dejte se do tvoření a čas se zastaví

Mandaly pro děti

Písek je fascinující. Umí být jak jemný a teplý, tak i chladivý a hrubý. Symbolizuje nám dlouhé pláže, ale i nehostinné pouštní duny. Možná víte, že mniši ho často používají k tvorbě barevných mandal, které s sebou odnáší na věčnost vítr. Smysl jejich počínání tkví právě v tvorbě samotné, v okamžiku kdy se zastaví čas, člověk se ponoří sám do svého světa a tvoří krásu. To byl hlavní důvod, proč Jitku Martinkovičovou mandaly tolik zaujaly.

Vymalovánky s mandalami nesehnali, tak je vytvořili

Před 11lety chtěla Jitka Martinkovičová pro svou dceru zakoupit v papírnictví vymalovánky s mandalami, žádné však nenašla. Protože je ale vystudovaná grafička a sazečka, rozhodli se s manželem Adrianem pro svou dcerku i další děti vytvořit sadu 60 mandal, které rozdělili do 3 sešitů mandal pro děti.

Pískované mandaly pro děti vznikly náhodou na dovolené

Vydáním sešitů postavili základy své firmě Mandaly pro děti. Začínali pouze s vymalovánkami a ani ve snu je nenapadlo, kam jejich další tvorbu vítr zavane. Náhodou na jedné dovolené narazili na techniku pískování a tak je uchvátila, že ji přivezli s sebou do České republiky.

Ve svých začátcích byli v naší zemi jediní, kdo tuto techniku nabízel. Pozorování pískovací techniky v praxi se ale od provedení vlastními silami výrazně liší. Jako průkopníky je proto čekala dlouhá cesta za hledáním funkčního způsobu, jak by se jejich mandaly daly pískovat. Po roce zkoušení a testování byla jejich snaha mandaly navrhnout, vytisknout a prakticky a jednoduše pískovat korunována úspěchem.

Od mandal je k obrázkům dovedly maminky dětí

Protože se svými pískovanými mandalami začali jezdit po kreativních výstavách, trzích a pořádali dílničky pro děti, začala růst i poptávka. K jejich překvapení to byly maminky, které se ptaly po dalších motivech a obrázcích. Díky jednoduchému způsobu práce s pískem a lepivou vrstvou, zvládnou vytvořit neuvěřitelně krásné mandaly a obrázky samy i menší děti. Navíc je technika baví, trénují trpělivost a jemnou motoriku, učí se stínovat a propojovat barvy. Zvládnou to i děti, které u ničeho jiného neposedí a dokonce i děti s ADHD. Děti mají radost z tvoření a maminky chvíli klidu a čas pro sebe. Často se právě i maminky zapojí do tvorby a ztratí pojem o čase.

Jak taková pískovací sada vlastně vzniká?

Úplně celou sadu tvoří manželé Martinkovičovi u sebe v dílně v Babicích u Rosic. Nejprve na velkém tabletu navrhnou motiv, pak musí předloha projít tiskem a praktickým testem, zda je vše v pořádku. Velké vrásky jim totiž dokáží udělat kontury obrázků. Po sloupnutí lepivé vrstvy se někdy ukáže, že je jejich záměr nerealizovatelný. Dokonce i písek si sami barví a rozvažují do malých pytlíčků nebo plastových krabiček. Jejich nepřeberné množství motivů najdete v e-shopu Mandaly pro děti nebo v řadě kamenných prodejen.

Nevíte, jaké obrázky a motivy si vybrat?

Martinkovičovi by odpověděli: „Přece ty nejnovější. Lidé mají rádi nové věci.“  Třeba na předvánoční čas je nejlepší vyrobit svým blízkým osobní přáníčko. V modré barvě si můžete vypískovat sadu hvězdiček a použít ji jako přáníčko nebo zavěsit na stromeček. Spotřeba písku je při pískování velmi malá, takže pokud zakoupíte sadu s různými barvami písku, můžete si k tomu zakoupit i další motivy na pískování a s pískem klidně vystačíte.

Díky promyšleným předlohám vždy poznáte, kterou část zrovna pískujete. Předlohy jsou potištěné šedou barvou a po odlepení je pod ní bílá plocha s lepidlem. Pískování tak hravě zvládnou i malé slečny. Jemnou motoriku mohou zábavnou formu rozvíjet například s dárkovou sadu motýla, kočky, víly, sovy a jednorožce.

Celá rodina se může zapojit do tvoření se sadou plnou zvířátek, kde nechybí ptáček, zajíc, kohout, pes nebo kočka. Nebo si udělejte hravé a společné odpoledne se sadou slona, delfína, ježka, spícího jednorožce a kočičky. Písek budete mít možná až ve vlasech a ani Martinkovičovi na jeho sundání žádný fígl nemají. Ovšem v hlavě vám z těchto okamžiků zůstane spousta krásných vzpomínek na společně strávené chvíle.

Napsat komentář