Smysluplné rozhovory: přeskoč fráze a poznej lépe své blízké

Smysluplné rozhovory

Co pro tebe znamená domov?
Jaké je tvé příští dobrodružství?
Při čem se cítíš doopravdy naživu?

To nejcennější, co můžete svým blízkým dát, je čas strávený vzájemným sdílením a nasloucháním. Že se s rodinou dokážete bavit jen o provozních věcech, nebo  jste introverti a je těžké vás rozmluvit? I pro takové lidi jsou určené kartičky Smysluplné rozhovory od brněnského lektora Vítka Novotného.

Kdo ví, jak se opravdu máš?

Žijeme v době, kdy k sobě máme díky sociálním sítím blíž, ale vlastně dál. I když se potkáme s kamarádem, moc se nám nechce rozebírat naše problémy a raději si povídáme o počasí nebo nákupech. Na Facebooku a Instagramu je to ještě vyhrocenější, tam se chceme přiblížit dokonalosti a sdílíme jen to nejhezčí. A pak nás překvapí, když náš kamarád, na pohled spokojený a úspěšný “ajťák”, dá zničehonic výpověď a odjede pracovat na farmu. Nebo třeba blízká teta s harmonickým vztahem a dětmi, se najednou rozhodne požádat o rozvod. Oboje bez toho, aniž by jejich okolí něco tušilo. Pak možná začneme přemýšlet, jak moc vlastně známe své blízké.“ říká Vítek Novotný.

On sám se o příběhy ostatních zajímá už od malička. Postupně absolvoval výcviky ve vzdělávání dospělých, koučování a nyní prochází i psychoterapeutickým výcvikem. Dlouho vnímal ve svém životě nedostatek rozhovorů, které jdou do hloubky, překračují bariéry a upevňují vztahy mezi lidmi.

  „Už jen obyčejné jak se máš. Zkuste nad tím zamyslet dřív, než mechanicky odpovíte, že dobře. Opravdu se máte dobře? A proč? Pokud máte aspoň trochu pocit, že to bude druhou stranu zajímat, rozveďte to. Klidně se podělte o radost z hotového projektu v práci. O pokroky vašich dětí. Anebo zkuste zmínit i to, že to u vás není zrovna růžové. Nebojte se otevřít. Možná budete překvapení, jak moc se pak rozpovídá i ten druhý.

Jednodušší je otevřít se cizím lidem

I když je Vítek zastáncem hlubších témat, přiznává, že mluvit o tom s nejbližšími může být těžké. Tam už jsme zaseklí v určité rutině. Navíc máme často schválně postavenou pomyslnou zeď, za kterou schováme ty myšlenky, u kterých se bojíme odmítnutí a nepochopení.

„Naplňuje mě vytvářet prostor, kde se lidé mohou opravdově potkávat s ostatními, ale i sami se sebou.“

Na základě těchto úvah vznikl projekt Smysluplné rozhovory, který lidem pomáhá se otevřít, sdílet a inspirovat se od ostatních.  Původně šlo o pokus, co se stane, když se sejdou lidé, kteří se vzájemně neznají a začnou si povídat o tématech, se kterými se svěřují pouze svým blízkým, nebo také vůbec nikomu. Účastníci si náhodně losují kartičky s otázkami a na ty pak odpovídají.

Kartičky Smysluplné rozhovory – pomocník terapeutů i zajímavá aktivita pro rodiny

Účastníci si rozhovory tak oblíbili, že je mnozí z nich chtěli přinést i mezi své blízké. A tak vznikly karty Smysluplné rozhovory, které si lidé mohou pořídit a osvěžit tak své konverzace ve svém okolí.

Aktuálně jsou k dostání ve třech variantách:

  • SMYSLUPLNÉ ROZHOVORY – základní sada 60 kartiček, které se hodí i pro větší skupinu lidí, je univerzální a dá se použít s kýmkoliv.
  • SMYSLUPLNÉ ROZHOVORY PO PÁRY 60 otázek, které vás i partnera dovedou k zamyšlení, sdílení a vzájemnému poznávání. Zapomeňte na plánování nákupů a rozvozu dětí na kroužky a dopřejte si čas jeden na druhého.
  • SMYSLUPLNÉ ROZHOVORY PRO RODINY – 60 otázek, které pomohou rozproudit konverzaci při rodinných setkáních. Třeba se dozvíte, jaké sny měla vaše babička jako mladá, co by chtěli zažít vaši rodiče, nebo čeho se bojí vaše sestra. Sdílení je zkušenost, která vaši rodinu opravdu stmelí.

Smysluplné rozhovory jsou právě teď, v čase adventním, ideální způsob trávení volných chvil s blízkými. Chcete se o nich dozvědět víc? Sledujte FacebookovéInstagramové stránky projektu, kde se objevují zajímavé debaty, akce a rozhovory, které vás mohou inspirovat.

Napsat komentář