Zatočte s jednorázovostí, pořiďte si Nafurtky

Nafurtky

Věc, která má trvalou hodnotu, každého potěší. Přesně takové jsou Vjeci Nafurt – nafurtky.

Vjeci Nafurt podporují současný trend udržitelnosti a zero waste. Spoustu věcí jsme si zvykli používat jednorázově – pytlíky na pečivo, papírové utěrky, ubrousky nebo kupovat jako věci, které vyhodíme, až poslouží, a právě toto se rozhodla změnit Tereza Pobořilová.

Z logopedky podnikatelkou

Práci švadlen sledovala Tereza už jako malá. Její maminka odkoupila jednu z provozoven výrobního družstva Lipta Liptál a založila firmu Terykon (Terezina konfekce, pojmenovala firmu po své dceři), která dlouhá léta šila kombinézy pro Policii ČR. Firmě se dařilo, pak se však změnily podmínky pro zadávání státních zakázek a maminka po dalších problémech s ochrannými známkami a masivním odlivu zakázek neměla sílu bojovat a psychicky se zhroutila.

„Tady vstupuji na scénu já. Měla jsem v kapse titul magistra z logopedie, ale zrovna jsem se u mamky ve firmě zaučovala. Když mi po týdnu praxe zavolala, že už se do firmy nevrátí, měla jsem jen dvě možnosti, vzdát to, propustit švadleny a firmu ukončit nebo zabojovat,“ vypráví o svých začátcích Tereza.

Bylo ji 24 let, zrovna se radovala z těhotenství a o podnikání, ani o šití nic nevěděla. „Terykon sice skončil, ale narodila se Sophia Bohemia. Nešili jsme pracovní kombinézy, ale dámská a pánská saténová pyžama a noční košile. Byly to těžké začátky, vše jsem se musela učit od základů – poznávání materiálů, technologie šití, kalkulace, návrhy modelů i hledání zákazníků,“ popisuje své začátky majitelka firmy.

Takovou perličkou je, že Tereza Pobořilová se stala filmovou kostymérkou. „Sponzorsky jsme oblékali všechny ženské postavy ve filmu Můj příběh, který měl premiéru v lednu tohoto roku a teď o víkendu ho vysílala i televize Nova,“ prozradila sympatická jednatelka firmy.

Nejnovějším přírůstkem do rodiny jsou Vjeci Nafurt – Nafurtky.

Maličkosti, které potěší vás i přírodu

Nápad na Vjeci Nafurt – Nafurtky vznikl začátkem tohoto roku, ale teprve počátkem října se jej podařilo přivést k životu. „Chceme vytvářet krásné věci, které fungují, obohatí lidem život, šetří přírodu, jsou udržitelné a vydrží navždy, tj. nafurt,“ vysvětluje filozofii značky Tereza. Výrobky navrhuje spolu se svými zaměstnanci a šijí je ručně v dílně ve Valašském Meziříčí. „Sophia je moje velké dítě, kterému jsem věnovala půl svého života a svou duši. Nafurtky jsou miminko, které se teď snažím uvést do života a jsou mou ryze srdcovou záležitostí,“ popisuje Tereza. Nafurtky zatím najdete jen na sociálních sítích FacebookuInstagramu a koupíte je v e-shopu

Nafurtky vyrábí z čistě přírodních, a pokud to jde, tak českých materiálů. V první řadě je to nyní len. „Len se na Valašsku vždy pěstoval, zamilovala jsem se do jeho vlastností a připomíná mi dětství, kdy jsem u babičky pomáhala s jeho sklizní,“ směje se Tereza. Len je pevný a odolný materiál, který dlouho vydrží, je hypoalergenní, prodyšný a jeho zpracování je ekologičtější než zpracování bavlny. Lněné látky dobře odvádí teplo i vlhkost, proto jsou lněné věci oblíbené především v létě, navíc také poskytuje ochranu před škodlivým UV zářením.

Co zabalit pod stromeček

Maskotem Vjeci Nafurt je medvídek Nafurťák. Je dvojitá utěrka složená do tvaru medvídka. Útěrka má skutečně medvědí sílu. Je vyrobená z kombinace lnu a froté – maximálně saje, nepouští chlupy a vše lehce vysuší do sucha. Len se také velmi hodí k leštění povrchů a skla.

Dalším pěkným dárkem, který pod stromečkem potěší je set obalů na pečivo zdobený bavlněnou krajkou. Obaly ze 100% lnu dobře odvádí vlhkost jsou prodyšné a proto jsou předurčeny pro skladování pečiva. Zapomeňte konečně na papírové či igelitové pytlíky, ve kterých se pečivo zapaří a zplesniví. V setu najdete obal na chleba, na bagetu a také na drobné pečivo.  

Nádherný lněný košíček ukrývá dvě chňapky, dvojitou útěrku a doplňují to dvě vařečky a dřevěné prkénko. Oboje pro Nafurtky ručně vyrábí šikovný valašský řezbář třiaosmdesátiletý pan Mičkal. Koupí tohoto setu tak podpoříte i tradiční řezbářské řemeslo.

Praktické ženy pod stromečkem potěší také lněné zástěry, které jsou nejen funkční, ale zároveň působí velmi žensky. „Veliký ohlas na sociálních sítích zaznamenal model s výstřihem do V,“ prozradila Tereza.

Nafurtky jsou na světě sice jen pár týdnů, ale budí nadšení. Výrobky nejen krásně vypadají, ale ti, co je už používají chválí kvalitu materiálů a ušití, tak je vyzkoušejte i vy sami.

Napsat komentář