Češtinářské špeky aneb Český jazyk může být i koníček

Patříte mezi ty, kterým dělá pravopis starosti? Nebo mezi ty, kteří český jazyk milují?

Mnohým přijde český jazyk velice složitý a těžký. Na jednu stranu není divu, vždyť patří mezi nejsložitější jazyky světa. Charakterizuje se komplikovaným skloňováním
a časováním, volným slovosledem a diakritikou. Na druhou stranu v tom zbytečně nehledejme žádné složité věci. Stačí se naučit pár základních pravidel a podle nich se také řídit. A jaké to jsou? To vám prozradí a zároveň vás je zábavně naučí kartičky Češtinářské špeky.

Jak to vlastně všechno začalo?

Jmenuji se Jana Dušátková a český jazyk je pro mě velký koníček. Jsem nadšenec do českého jazyka, slovních hříček a dalších zajímavostí, které nám čeština může nabídnout. Většinou mi stačí jeden pohled na text a odhalím gramatickou chybu, překlep nebo jiný češtinářský nešvar. Je to dar (pro mé okolí prokletí), kterého si velice vážím, a proto jsem se ho rozhodla využít a pomáhat tam, kde je to potřeba. A tak, mimo jiné, vznikly kartičky Češtinářské špeky. Obrátit se na mě můžete také s korekturou textů, kontrolou propagačních materiálů či akademických prací.

A jak vypadají kartičky v praxi?

Při korekturách či při čtení narážím každý den na stejné a opakující se chyby či neznalosti významu slov. Vytvořila jsem si tedy souhrn těch nejčastějších chyb, méně známých pravidel nebo výjimek, které se při psaní v textu objevují. Tyto chyby jsem vypsala a jednoduše vysvětlila na kartičky, které můžete používat vždy, když je budete potřebovat. Pro lepší představení si můžete kartičky prohlédnout na Instagramu nebo na Facebooku Češtinářských špeků, kde najdete jednotlivé ukázky, jak takové kartičky vypadají.

Na jedné straně najdete určitý problematický jazykový jev a na druhé straně najdete vysvětlení či popisek, který vám vysvětlí původ slov či jejich význam. Každé balení obsahuje celkem 160 kartiček, které jsou rozdělené do kategorií.

1. Pravopis a gramatika (120 kartiček)

Zapamatujte si pravidla, díky kterým už neuděláte při psaní textu chybu. Víte, kdy napsat čárku před jako? Je správný tvar viz, nebo viz.? A pamatujte, nikdy byste neměli psát by jste!

češtinářské špeky

2. Původ a význam slov (24 kartiček)

Co vlastně znamená, když někdo řekne: „Jsi hubený jako lunt.? A tušíte, co si objednáte, když řeknete: „Jeden pikador s kečupem.“? Tyto kategorie kartiček vás naučí pravý význam a původ slov nebo jmen a už neuděláte chybu při výběru správného slova do věty.

češtinářské špeky

3. Zajímavosti (16 kartiček)

V běžném životě používáme slova automaticky, ale jak vlastně vznikla a proč se jim tak říká? Víte, proč se suchému zipu říká zrovna suchý? A jak vůbec vzniklo slovo kecky?

češtinářské špeky

Pro koho jsou kartičky vhodné?

Češtinářské kartičky jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí dobře umět český jazyk nebo ho vyučovat. Jedná se o spojení zábavy a učení.

Kartičky jsou vhodné pro cizince, kteří se rozhodli naučit se náš jazyk: „Jako cizinka jsem ze psaní textů na blog měla velkou hrůzu a potřebovala jsem se toho zbavit. Janin individuální přístup mi velice pomohl, jelikož se zaměřila na chyby, které často dělám
a pomohla mi zlepšit se v češtině. Nejlepší na tom je, že už takový strach ze psaní nemám.“

Dále jsou to učitelé, kteří svou hodinu českého jazyka chtějí něčím zajímavých zpestřit: „Češtinářskými špeky oživují hodiny českého jazyka a zároveň bavím své známé, když sdílím nějaký špek na FB. Projekt Češtinářské špeky je skvělý nápad, jak nenásilně a zábavně dostat do povědomí pravopisné poučky i těm nejzarytějším odpůrcům jazykových pravidel.“

Rodiče, kteří se učí s dětmi doma, milovníci češtiny a studenti. Mám také zkušenosti
s tím, že si kartičky koupili lidé, kteří potřebují ve svém zaměstnání psát bez chyby (např. právníci).

Jak kartičky získáte?

Pokud si budete chtít kartičky koupit, můžete si vybrat ze dvou variant. Stačí navštívit webovou stránku a vybrat si variantu, která vám bude vyhovovat.

1) Elektronická verze

Kartičky posílám přes Úschovnu a dostanete je na svůj e-mail. Jak s nimi naložíte, to už záleží na vás. Pokud budete mít zájem o radu, jak kartičky správně sestavit, na webových stránkách  Češtinářských špeků najdete návod zdarma.

MŮJ TIP: Zapojte své děti či žáky do kompletování kartiček, můžete tak spojit zábavu
s učením.

2) Hotové kartičky

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, dostanete kartičky v uzavřené krabičce
z kartonu. Kartičky rozměru 105 × 74 mm jsou tisknuté ve speciální tiskárně, díky tomu jsou pevné, zaoblené a připravené k použití.

MŮJ TIP: Udělejte někomu radost a věnujte mu kartičky v krásné dřevěné krabičce
s barevnou mašličkou a originální dárek je na světě.

češtinářské špeky

Napsat komentář