Bohunka Bořková: “Čaj je jako víno, to také není pouze červené a bílé”

čajové bedýnky

Ztrácíte se v čajovně v čajových meníčkách a na čajových eshopech to není o moc lepší? Nechte se vyvést z čajové “džungle” a poznávejte rozmanitost chutí čaje každé roční období s Čajovými Bedýnkami.

V rozhovoru s Bohunkou z Čajových Bedýnek se mimo jiné dozvíte:

  • jak se ze života v korporátu dostala k podnikání
  • a proč vyhrály zrovna čaje
  • kolik existuje druhů čajů a který má ráda sama Bohunka

Jak jste se dostala k nápadu s Čajovými Bedýnkami?

Pracovala jsem přes 10 let v korporátu. Pak jsem začala surfovat, což úplně není sport, kterému by se dalo věnovat v našich končinách. A tím, že jsem tomu sportu doslova propadla, tak jsem dala výpověď a několik let hodně cestovala.

Začala jsem se věnovat projektu o autentickém vaření ve světě, Authentic World Food, kde jsem dokumentovala vaření v Asii zejména na vesnicích, na ulici, na poušti a občas jsem o tom psala pro jeden cestovatelský portál do rubriky “exotické recepty”.

Jednou to bylo na téma jak se v Maroku dělá autentický čaj Touareg a v článku jsem také chtěla doporučit, kde sehnat správné ingredience a nádobí a tak. A tehdy se ta myšlenka začala pomalu formovat, protože čaj jsem vždycky milovala a na cestách navštívila různé čajové zahrady a továrny, které se mi nesmazatelně zaryly do paměti. A pak už to šlo ráz na ráz.

čajové bedýnky

V čem vidíte hlavní rozdíly mezi prací v korporátu a v podnikání?

V korporátu to bylo hodně o různých reportech, zdlouhavém plánování a ještě delším schvalování všeho. Teď si něco vymyslím a hned to realizuju. Ať už je to třeba Adventní kalendář “Udělej si sám” (což by mi v korporátu nejspíš neprošlo) nebo to, že budu podporovat handicapované sportovce z Jedličkova ústavu.

Když to zjednoduším, tak jeden den to vymyslím, druhý tam zavolám, další den si dáme schůzku a je to domluvený. Mít svůj projekt o velikosti Čajových Bedýnek je také hodně osobní. Mám skvělé zákazníky. Do objednávek mi do komentářů píší milé zprávy nebo si i dají tu práci, že mi napíší mail s hezkým feedbackem nebo zprávu na sociálních sítích. Z toho mám vždycky velkou radost a udělá mi to lepší den a vůbec se to nedá srovnat s tím, když mě tehdy třeba šéf pochválil, že se díky určité kampani prodalo jeden měsíc o 10 miliónů víc než předchozí. 

Jen té byrokracii se tedy bohužel člověk nevyhne. Sice nemusím nikomu reportovat, proč se letos prodalo víc černého čaje než loni a proč zeleného více v létě než v zimě a podobně, ale věcem, jako měsíčnímu DPH přiznání, sem tam libovky typu GDPR, EET či věci kolem cookies, se podnikatel prostě nevyhne. 

Máte nějaké spolupracovníky?

O balení a expedici objednávek se starají v Dílně u Krejčíků, což je sociální firma zaměstnávající lidi s handicapem. Vše balí ručně, ručně nadepisují i razítkují.

A pak o všechno ostatní, kromě programování webu, se starám já. Takže vybírám čaje, naceňuji a dávám nové položky na eshop, píšu články na web, fotím, starám se o sociální sítě, komunikaci se zákazníky a PR, vymýšlím soutěže a různé promo akce, sem dam dělám nějaká videjka na Youtube kanál Čajové Bedýnky TeaV, dělám si účetnictví.

Je to úžasně pestrý a to mě moc baví.

A nyní už pojďme přímo k Čajovým Bedýnkám. O čem projekt je?

Díky Čajovým Bedýnkám můžou lidi poznávat rozmanitost chutí čaje každé roční období. Pokud je předplatí sobě nebo někomu ze svých blízkých, tak na začátku každého ročního období dotyčný obdrží bedýnku s výběrem 5 sypaných čajů na dané roční období vhodných.

Bedýnka je nazdobená, takže je to i hotový dárek. Všechny čaje v rámci jedné bedýnky chutnají úplně jinak a velmi se liší i vůči předchozím či následujícím bedýnkám. Na webu už přibyl i e-shop, kde si zákazník může dokoupit čaj, který mu v Čajových Bedýnkách nejvíc zachutnal a také nabízím firemní čajové dárky – různé čajové balíčky, které opatříme firemním logem.

čajové bedýnky

A to je opravdu tolik druhů čaje?

Tisíce! A to nepočítám ovocné či ovoněné. Mluvím jen o čistých pravých čajích, tedy z čajovníku. Je to jak s vínem. Sice máme pouze pár základních druhů vína –  červené, bílé, růžové, případně šumivé, ale pak je tisíc variant toho červeného atd. A tak je to i u čajů. Není jen černý, zelený, bílý, žlutý, oolong a pu erh.

Hrozně moc záleží, v jakých klimatických podmínkách čajovník vyrostl, v jaké půdě, jaké lístky byly pro výrobu čaje použity, jakým způsobem byly zpracovány. To vše se do chuti čaje promítne víc, než si dovedeme představit. Některé mají v sobě tóny květin, jiné ovocné, oříškové či čokoládové. Ta paleta chutí je opravdu široká.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější čaje?

Jéje, těch by bylo. V zimě více černé čaje, v létě spíš zelené a bílé. Miluju taková ty překvapení, kdy každý doušek jak v ústech postupuje odkryje na každém centimetru jiné chuťové spektrum a pak to ještě zakončí vynikajícím aftertastem. Květinové svěží oolongy a oolongy vůbec, jarní a letní sklizně z Darjeelingu či Nepálu, japonské zelené čaje, když jsou nasládlé s vůní moře a lesa. To bychom tu byli hodně dlouho.

Kde získáváte čajové know-how?

Nejvíce mě to baví přímo od zdroje, tedy od pěstitelů čaje. Samozřejmě čtu různé knížky, chodím na degustace, jezdím na čajové festivaly, všechno možný jde najít na internetu či vykoukat na Youtube, ale vidět na vlastní oči třeba jak se dělá ručně černý čaj nebo si to i zkusit, to žádná knížka nenahradí. Zatím jsem měla tu možnost v indickém Darjeelingu, na Srí Lance nebo v Indonésii. Spoustu cest mi teda zhatila či zkomplikovala corona, ale věřím v lepší zítřky.

čajové bedýnky

Používáte propagaci stylem slev či dopravy zdarma a tak?

Slevy jsou za mě cesta do pekel. Bojovat cenou není cesta. U čajů to vlastně ani nejde. Například jde sehnat oolong Oriental beauty za 3000 korun kilo anebo taky za 10000,-. Takže cenové srovnávače zboží na čaje aplikovat nejde.

Rozdíl v čajích se stejným názvem může být obrovský. Proto jsem se rozhodla jít cestou vzorků zdarma od určité výše objednávky místo třeba dopravy zdarma. Zákazník koupí čaje, které zná a pokud si u některých není jistý, jestli tu částku za ten čaj chce dát, tak si napíše o vzorek. Slevy dávám jen výjimečně, když jsem u nákupu některýho čaje měla třeba velký oči nebo když chci zákazníkům udělat radost.

Chystáte na letošní Vánoce nějaké dárkové balíčky?

Asi největší novinka je Adventní kalendář “Udělej si sám”. Je to balíček s 24 sáčky nejoblíbenějších čajů z Čajových Bedýnek. Sáčky nejsou vůbec potištěné. V balíčku je zároveň bílé gelové pero, bílé kolíčky, provázek a inspirace pro to, jak adventní kalendář dotvořit, ať už pro sebe nebo pro někoho ze svých blízkých. 

Pak jsou to již zmíněné bedýnky nebo hodně oblíbený masala chai balíček, kde je směs indického koření na přípravu masaly a čaj, který se na ni v Indii používá.

Splnilo vám podnikání to, co jste od něj očekávala?

Rozhodně. Chtěla jsem víc cestovat a surfovat a to díky tomu, že mi čaje expedují v Dílně u Krejčíků můžu, protože spoustu práce můžu dělat odkudkoli. Baví mě ta pestrost, kreativita, volnost rozhodování, 100% zodpovědnost. Prostě jo, jsem nadšená.

Předvánoční měsíce jsou teda masakr. Volný víkend je pro mě v tomto období něco jako science-fiction. Ale neměnila bych.

Pokud jste milovníci čajů a nadchnul vás Bohunčin přístup, určitě se podívejte na web Čajové Bedýnky a vyberte si podle chuti či nálady.

Napsat komentář