Hanka Melčová: “Ve spojení grafiky a šperku jsem se našla.”

notasheep

Přes den dvojnásobná máma, v noci šperkařka a grafička Hanka Melčová tvoří pod značkou Notasheep minimalistické šperky z plexiskla, které jen tak někdo nepřehlédne. Promítá do nich své zkušenosti s grafickým designem a lásku k jednoduchým liniím a geometrii.

V rozhovoru s Hankou Melčovou se mimo jiné dozvíte:

  • co znamená notasheep a jak se význam slova promítá do šperkařské tvorby
  • z jakých materiálů tvoří
  • zda si u ní můžete nechat vytvořit atypický šperk na zakázku

Jak to vlastně všechno začalo?

Už od malička mě to táhlo k ruční tvorbě – ráda jsem kreslila, vyráběla si různé náramky a největší poklad pro mě byla mámina šperkovnice, s kterou jsem si vždycky vyhrála. Shodou různých okolností jsem vystudovala grafickou průmyslovku a po několikaleté praxi v reklamní agentuře jsem usoudila že to pro mě není a přešla na “volnou nohu”.

Byl to trochu adrenalin, ale zároveň skvělé rozhodnutí. Průběžně jsem jako relax od počítačové grafiky začala experimentovat s výrobou šperků, a po mnoha pokusech (ne vždy úspěšných) jsem založila značku Notasheep.

Vysvětlíte nám ten neobvyklý název?

Slovní hříčka not-a-sheep znamená „nebuď ovce”, tedy takový lehký apel k samostatnému myšlení a touze se nějak odlišit, nebát se vystoupit z davu a vyjádřit svou jedinečnost. 

notasheep

A jak se název prolíná do samotné tvorby?

Šperky se snažím vymýšlet tak, aby zaujaly hned na první pohled. Prostě “šperky, se kterými se v davu neztratíte”. 🙂

Mám ráda výrazné ale zároveň nositelné kousky – snažím se je navrhovat tak, aby se mezi sebou daly hezky kombinovat napříč kolekcemi, variant je spousta a člověk si tak může hezky vyhrát.

Kdy jste uvědomila, že Notasheep už není jen koníček?

Letos před prázdninami mi došlo, že mám vlastně souběžně dvě práce. Tvorbu šperků jsem pořád brala jen jako okrajovou zábavu k počítačové grafice, ale s rostoucí základnou zákazníků (moc a moc jim děkuju za důvěru) jsem se rozhodla to otočit.

Takže jako hlavní činnost mám svou srdeční záležitost, tedy šperky, a grafiku si nechávám jen okrajově a pouze pro pár klientů. Notasheep mi navíc dává i větší svobodu v organizaci svého času. Tak nějak v duchu hesla “jaký si to uděláš, takový to máš”.

Jak tedy vaše šperky vypadají?

Momentálně tvořím hlavně z plexiskla – je to skvělý materiál, dobře se s ním pracuje. Navíc má samé dobré vlastnosti – je vhodné i pro alergiky a je lehoučké, takže ani ty výraznější kousky při běžném nošení nijak nepřekáží a neomezují. Mé obzvlášť oblíbené je to metalické, do kterého se gravírují různé grafické prvky.

Tím jsem vlastně spojila svou praxi v grafice a zálibu ve špercích – a můžu tak dělat oboje.

Do budoucna mám další plány jak polygrafii a šperky propojit, sama jsem docela zvědavá jak to dopadne.

notasheep

A kde berete inspiraci?

Všude možně. Často vidím zajímavý tvar v přírodě nebo v architektuře – stačí se jen pořádně dívat a nápady přicházejí. Spoustu si jich kreslím do zásoby a průběžně se k nim vracím, různě je upravuji a překresluji.

V poslední době mě hodně baví barvy, z ryze metalických odstínů jsem v minulém roce přešla k výraznějším kombinacím. Paradoxně mi k tomu pomohla pandemie a vše kolem ní – asi jsem potřebovala dodat víc optimismu nejen sobě, ale i lidem okolo. Má tvorba není vždy úplně konzistentní, nápady a motivy se střídají – ale hlavně proto mě to tak moc baví.

Jaký je váš oblíbený kousek?

To je docela těžké 🙂 Jeden asi nevyberu, mám ráda všechny své designy a ráda je střídám. Ale taková klasika, kterou nosím hodně často jsou metalické náušnice Circle cut. A pak taky různé barevné kombinace z kolekce Open circles – tam je ta nabídka barev opravdu široká.

Mezi mými zákaznicemi je zase hodně vyhledávaná asymetrická kolekce Halfes different, kde se vzájemně doplňují dvě různé náušnice, obě vyrobené z jednoho kusu.

notasheep

Když si někdo přeje atypický šperk, není to problém?

Vůbec ne, naopak! Moc mě baví vymýšlet šperky na míru nebo je přizpůsobovat konkrétním požadavkům. Sice je to časově náročnější, ale každá výzva je fajn a jakékoli vybočení ze stereotypu vítám.

I proto vyrábím hodně šperků jen jako limitky po pár kouscích – kolikrát se ani nedostanou na web. Vozím je většinou na trhy, kde hned zmizí.

Jak tedy vypadá váš typický den když zrovna nejste na trhu?

Pokaždé jinak, což je na tom nejlepší. 🙂 Nejradši mám dny, kdy se přesunu do dílny, zavřu za sebou dveře, pustím dobrou muziku a tvořím – vyrábím nebo si jen tak hraju s novými nápady a zkouším kam mě to zavede a co mi materiál “dovolí”.

Jiný den zase balím objednávky nebo zboží do kamenných obchodů, nebo fotím novinky na web a do eshopu. Jen samotné zveřejňování a ta práce okolo je trochu potíž, tam se musím občas trochu víc přemlouvat, moc mě to nebaví.

A co dál, nějaké plány do budoucna?

Plánů je spousta – sebevzdělávání v oboru, osvojení si nových technik… Taky bych chtěla víc cestovat, děti už jsou větší a je to s nimi v tomhle ohledu jednodušší. Ale beru to všechno trochu s rezervou.

Často se věci mění ze dne na den (zvlášť teď) a už jsem se naučila, že se člověk musí se situací nějak poprat a nelpět na tom, že něco nevyšlo přesně podle představ a v daném termínu.

To je ta svoboda, kterou jsem například v reklamce neznala a jsem za ní hrozně vděčná.

Hledáte pod stromeček či k jiné příležitosti dárek v podobě jedinečného nadčasového šperku, který nebude mít každý v okolí? Mrkněte na celou nabídku Notasheep.

Napsat komentář