Jana Čechová: “Po narození prvního dítěte jsem si splnila sen a založila Rozkvetlou dílnu”

rozkvetlá dílna

Rozkvetlá dílna je zakázková květinová dílna se sídlem v Praze a založila ji Jana Čechová. Tady se plní všechna květinová přání – ať ta malá – v podobě jednotlivých kytic, sezónních věnců nebo květinových šperků. Zároveň tu vznikají i větší projekty, jako svatební květinová výzdoba nebo dekorace eventů. I když tomu covidová doba moc nepřeje, organizuje Jana i květinové workshopy. Novinkou v nabídce dílny jsou návrhy designu rodinných zahrad. 

V rozhovoru s Janou Čechovou se mimo jiné dozvíte:

  • Jak se dostala k práci s květinami
  • Zda vůbec lze připravovat květinové výzdoby udržitelně a šetrně k přírodě
  • Jaké novinky pro vás chystá na vánoční sezónu

Jak jste se k tvoření s květinami dostala?

Asi nepřekvapím, když řeknu, že to začalo už v dětství. Příroda, zahrada, kombinování, pozorování – všechno mě moc bavilo.

Asi půl roku po nástupu na mateřskou jsem se rozhodla založit profil na Fleru a nabízet své květinové výroby. Tehdy také vznikla Rozkvetlá dílna.  Začínala jsem drobnými dekoracemi ze sušiny, jako jsou věnce, dekorace do misek, kytice. Postupně jsem přidávala květinové šperky do vlasů – k tomu mě vlastně přivedla přání mých zákaznic.

Měníte svou tvorbu tedy podle aktuální poptávky zákazníků?

Dá se říct, že ji částečně podle poptávky upravuju. Za těch skoro deset let, co dílna funguje, prošla velkým vývojem. Od věcí jednoduchých – začátečnických – až po velice zajímavé a komplexní zakázky pro firmy a organizace. Tak například – dříve jsem více pracovala hodně s umělým materiálem. Teď ho u mě sice také najdete, ale spíše jako doplňkový materiál. Snažím se přistupovat k práci udržitelně. 

rozkvetlá dílna
Fotografka: Kateřina Nevřelová

Co si pod udržitelností ve vašem oboru představit?

Například tento rok jsem v sezóně nabízela nově pár vlastních vypěstovaných květin, na které jsem byla neskutečně hrdá. Většinu jsem pak použila do svatebních aranží pro „své“ nevěsty. Tenhle rok se vyvedly především cínie, laskavce a jiřiny. Spolupracuji také s lokálními zahradníky, od kterých beru květiny v tom nejčerstvějším stavu.

V dílně mám kompostér a zbytky kompostuji, nebo je vozím na kompost na chatu. Recykluji také krabice a plastové obaly, které se mi v dílně hromadí. Balím do nich zakázky svým zákazníkům. To je směr, kterým chci i dál jít.

Máte nějaké novinky i na období adventu a Vánoc?

Určitě. Za prvé od podzimu nabízím možnost květinových workshopů. Zatím proběhly podzimní kurzy a byly hrozně příjemné. Je vidět, že se lidi po době izolace chtějí setkávat a relaxovat při ruční tvorbě. Na kurzech to bylo velmi dobře vidět a moc mě mrzí, že se epidemiologická situace opět zhoršuje.

Každopádně věřím, že proběhnou i adventní dílny, které jsou už vypsané. No a pro ty, co nemohou na kurzy dorazit, jsem vytvořila službu „Věnec na přání“. V eshopu na stránkách dílny si zákazník nakliká, jaký věnec by se mu líbil a já mu ho vyrobím. Další varianta je, že mu pošlu komponenty, aby si ho doma nazdobil sám. 

Takže tvoříte i na přání. Není někdy náročné zjistit od zákazníků, co a jak chtějí?

Máte pravdu, že někdy je to velký adrenalin. Je potřeba hodně trpělivosti, než sladíme se zákaznicí naše představy o výsledném výrobku.

Ale mohu říct, že nápady a požadavky mých zákaznic mě často posouvají dál, a to mě rozhodně baví. U svateb to třeba ani jinak nejde. Pracuji jako zakázková dílna, to znamená, že opravdu každému chci nabídnout jeho jedinečný koncept. Jinak můžou jít do řadového květinářství, kde jedou svatební zakázky jedna za druhou jak maso na krámě.

rozkvetlá zahrada
Fotograf: Jaromír Zubák

Kde čerpáte inspiraci?

Všude možně. Sleduji aktuální trendy. Zajímá mě, co dělají významní floristé – bývají velmi inspirativní. Protože jsem vystudovaná germanistka, tak tíhnu hlavně k floristům německy mluvících zemí.  Velmi nápaditá je třeba tvorba Klause Wagenera. Umí krásně pracovat s přírodním materiálem a to mě baví. Je taky zajímavé sledovat a porovnávat práci amerických nebo japonských květinových kreativců – ty přístupy k aranžování květin jsou diametrálně odlišné.

Ale abych se vrátila k sobě. Inspirující jsou pro mne i některé požadavky mých zákaznic. No a samozřejmě příroda sama o sobě je ten nejlepší zdroj nápadů.

Ve vaší nabídce jsou i návrhy zahrad. Jak jste se k zahradám dostala?

Po narození prvního dítěte jsem si splnila sen a založila Rozkvetlou dílnu. Po narození toho druhého jsem se vrhla na plnění dalšího celoživotního přání, tedy že půjdu studovat zahradní a krajinnou tvorbu. Jediné dálkové studium zahradní tvorby bylo na VOŠ v Mělníku. A tak bylo rozhodnuto a já nastoupila.

Po čtyřech letech jsem školu ukončila. Bylo to náročné, ale skvělé zároveň. Je to další stupeň a vývoj mé dílny. Tímto směrem bych se chtěla postupně více vydávat. 

rozkvetlá dílna

Jaký typ zahrad je vám blízký?

No, možná bych začala obráceně. Rozhodně se snažím každému už na začátku vysvětlit, že zcela bezúdržbová zahrada je mýtus. Stejně tak že tújový plot není povinnost a folie do trvalkového záhonu je nefunkční přežitek. Pokud si v tomto s klientem rozumíme, pak vím, že jsme na dobré cestě a výsledek určitě najdeme.

Jinak je to stejné jako u konceptu svatby. Je potřeba se hodně ptát na potřeby, zjišťovat a poslouchat. A pak tohle všechno propojit s tím, co je reálné podle rozpočtu a stanovištních podmínek rostlin. 

A jak tedy vypadá ta ideální zahrada podle vás?

To je těžké říct. Variant je spousta. Důležité je, aby se každý v té své cítil dobře. Někdo potřebuje spoustu záhonků se zeleninou, květiny, barvy.  Jinému stačí „jen“ stromy, keře a traviny. Tady neexistuje žádné dobře a špatně.

Pokud se ptáte na tu mou zahradu, je plná barev, květin, ptáků, motýlů…bohužel taky srnek, divočáků, zajíců. A na komíně nám bydlí sova! Prostě ta nejlepší zahrada, kde vypěstuju kytky třeba i pro vás, když příroda dovolí!

Plánujete svatbu? Zakládáte zahradu, anebo jen chcete mít krásný adventní věnec? Pak omrkněte stránky Rozkvetlé dílny.

Napsat komentář