Katka Lichtenbergová: “Díky mým dětem mi začaly přicházet nápady na podobu Mého zápisníku”

můj zápisník

V dnešní uspěchané elektrotechnické době je hodně důležité děti podpořit v činnostech, které je naopak zpomalí, připomenou jim cestu k přírodě a hlavně k sobě samým a pomohou jim trávit čas o samotě s vlastní fantazií a myšlenkami.  To byla stěžejní myšlenka, která stála u zrodu dílny MŮJ ZÁPISNÍK.

V rozhovoru s milou Katkou Lichtenbergovou se mimo jiné dozvíte:

  • Proč se rozhodla tvořit zápisníky a jak ji přitom ovlivnily děti
  • Kolik zápisníků aktuálně existuje
  • Zda jsou jen pro děti, anebo si tady na své přijdou i dospělí
  • Jak vůbec vzniká takový zápisník

Jak vznikl projekt “Můj zápisník”?

Od chvíle, co jsem se stala maminkou, ovlivňují nejvíc můj čas a to, co dělám, mé děti. Jednou na mne ze šuplíku vypadl takový malý zápisníček s adresami, telefony a důležitými životními myšlenkami, který jsem si sama vyrobila, napsala a nakreslila v mládí a vzpomněla jsem si, jak mě bavilo ho tvořit a psát si do něj.  Nejspíš pak přiběhlo moje zvědavé dítě a nebo to druhé zvědavé dítě, a začalo vyzvídat, co to mám…

A v tu chvíli se mi ta minulost prostě propojila s přítomností! 

Pod vlivem mých dětí pak začaly přicházet nápady a během jednoho léta jsem měla v hlavě celkem jasnou představu zápisníku, který by byl pro děti takovým parťákem na prázdniny. To byl první MŮJ ZÁPISNÍK – PRÁZDNINOVÝ.

A život s dětmi šel dál a blížily se Vánoce, to je také velké rodinné téma a bylo jasno. A tak je to stále, nejde jen tak najednou skončit, podnětů je všude kolem spousta. 

Pro jaký typ zákazníků je zápisník vhodný? Komu přinese největší potěšení?

Výrobky z mé dílny jsou prozatím víc určené pro děti nebo pro rodiny s dětmi. Nové inspirace a nápady ale přicházejí každý den, takže už se začíná rýsovat i něco pro dospělé. 

můj zápisník

Čím jsou zápisníky zajímavé a odlišné od dalších na trhu?

V první řadě jsou celé psané a kreslené ručně, bez použití počítačové grafiky. Mám ráda tu hru s písmem a linií. Držet v ruce tužku je pro mne obrovský relax! I když to má své nevýhody. Třeba, že ta finální podoba stránky je prostě vidět, až když je celá napsaná. A když mi tam něco neladí, přepisuji to pořád dokola, dokud to prostě není ono.

Za druhé mám ráda, když mají věci myšlenku, jsou originální a poctivé. Byla bych ráda, aby MŮJ ZÁPISNÍK děti bavil, objevovaly v něm nové a nové podněty, zábavu a informace a rozvíjel v nich fantazii a tvořivost. Je to takový polotovar k dotvoření.

A jelikož je potřeba brát ohled na životní prostředí, MÉ ZÁPISNÍKY jsou vyrobeny v maximální možné míře z recyklovaných materiálů.

Máte i nějaké čistě pro menší děti?

Můj prázdninový zápisník a Můj adventní zápisník jsou vyloženě pro děti. Zatím mám v hlavě ještě dost dětských a rodinných témat, ale je to hodně o náhodě, jaký přijde další podnět, nápad… Ničemu se nebráním.

Vím akorát, že nechci kopírovat to, co už tu je a neumím dělat něco, co mne nebaví nebo tomu nerozumím. Prostě si mne to téma musí najít.  

Co třeba zápisníky na různá témata? Například cestování, byznys, vztahový? Také u vás najdeme?

Zatím se držím toho, co je mi momentálně nejbližší – tedy témat blízkých dětem a rodině. Teď jsem si od nejmenších dětí na chvilinku „odskočila“, i když inspirací mi byla opět vzpomínka na mé dětství, a výsledkem je MŮJ PAMÁTNÍK.

Ten už by mohl oslovit i starší děti, dospívající i třeba dospělé – vzpomínky stojí za to uchovávat a vracet se k nim po celý život. 

Kde berete inspiraci pro tvorbu zápisníků?

Ze života. Ze života s dětmi. Z toho, co právě prožíváme, co je pro nás aktuální a zajímavé. Lidé mi třeba navrhují různá témata, která by chtěli zpracovat do zápisníku, a já prostě musím říct: „Toto mi není blízké, to bych neuměla,“ nebo „ Takový zápisník už existuje, kup si ho v knihkupectví.“  Nechci totiž nic kopírovat, jen proto, že to teď třeba „frčí“. 

Například Můj adventní zápisník vznikl tak, že má mladší dcerka moc ráda tvoří a maluje, a tak mne napadlo, že si uděláme takové tvořivé těšení na Vánoce, že by se hodilo mít něco připraveného na každý den.

A jako bonus se mi podařilo MŮJ ADVENTNÍ ZÁPISNÍK udělat tak, že velkou část těch tvořivých aktivit zvládne s dcerkou udělat sám tatínek, což se před Vánoci moc hodí! No řekněte, jde se o toto nepodělit s dalšími rodiči? 😀

můj zápisník

Prozradíte nám, co všechno se musí stát, aby vznikl zápisník? Tj. od nápadu až po samotné vytištění?

Tak na začátku musí být rozhodně nápad, inspirace, která mne osloví. Většinou u nás nastane nějaká situace, kdy si řeknu, že pro ni by se hodil zápisník. Pak nějakou dobu nechávám to téma v sobě pracovat, všímám si, co s ním v našem životě souvisí a vše si zpracovávám v hlavě.

Mám ráda když jsou věci praktické, promyšlené a funkční, takže to promýšlím opravdu poctivě – od obsahu, přes způsob zpracování až po finální podobu bloku, jako je třeba použití gumiček přes desky, pevnost desek, aj.

Po pár měsících to začnu dávat na papír – seznamy témat, jak na sebe budou navazovat, aby to dávalo smysl, dělám si nákresy, jak budou jednotlivé stránky vypadat a ověřuji si informace, abych nepsala nesmysly. 

Ty přípravy zaberou hodně času, ale taky mne to moc baví. Pak přijde jednoho dne konečně na řadu samotné kreslení a psaní. Když začnu, tak se mi vůbec nechce přestat, ale i když se to nezdá, je to občas docela vyčerpávající. Bolí mě z toho ruka, ale i mozek 😀 Někdy přepisuji jednu stránku třeba 15x, takže je to výkon, když na konci dne můžu říct, tato stránka je hotová! 

Když mám konečně dopsáno na čisto, přesouvá se práce do tiskárny. Je potřeba si ujasnit jaký použijeme materiál, pohlídat správné pořadí stránek, barvu gumiček na desky… Většinu věcí tisknu na druhém konci republiky, takže veškeré vylaďování ohledně materiálů a vzhledu zápisníků řešíme na dálku, což není jednoduché. Ale paní z tiskárny je skvělá, a nakonec to zatím vždycky vyšlo podle mých představ!

Kdo stojí za tvorbou a námětem zápisníku? Vy? Anebo máte tým?

Já a můj inspirativní tým – mé děti a život s nimi 😀 

Teď vážně – zjistila jsem, že mi vyhovuje, když se nemusím na nikoho vázat, a tak jsem ráda, že MŮJ ZÁPISNÍK je čistě ONE WOMAN SHOW 😀

Partner mi na začátku udělal eshop podle mých potřeb, ale jeho provoz už si zajišťuji teď také sama. Někdy je to fuška, učím se, že ne vždycky mohu všechno stihnout na jeden zátah a hned, ale zase je to podle mých představ a vím, že si za svou prací mohu stoprocentně stát. 

můj zápisník

Obsahuje zápisník i nějaké informace navíc (něco k tématu zápisníku, citáty, svátky a další běžné informace, které vídáme v různých zápisnících)?

Tematické zápisníky se snažím naplnit informacemi v takové míře, aby to bylo pro děti zábavné a přijatelné. Zároveň ale nechci, aby byly přeplácané, všeho už plné a  děti si je “pouze“ vybarvily. 

Chtěla bych, aby MŮJ ZÁPISNÍK dokázal děti na chvíli vytáhnout ze světa elektronických médií a světélkujících hraček a připomněl jim, jak je fajn držet v ruce tužku. Vše, co jednotlivé zápisníky obsahují je důkladně promyšlené. Snažím se, aby děti  zápisníky zaujaly, aby v nich nacházely nové a nové významy a souvislosti a měly chuť do nich vložit svůj pohled na svět, samy sebe.

Cílem je, aby děti byly takovými spoluautory toho SVÉHO ZÁPISNÍKU. 

Když se zasníte, kde se vidíte ve vaší tvorbě za 10 let?

Já jsem v tuto chvíli spokojená. Nápadů mám v hlavě dost, takže vždycky vyberu to, na co mám zrovna náladu a do toho se pustím. Byla bych ráda, kdybych mohla i za 10 let dělat to, co mne bude bavit a mým zákazníkům to bude přinášet radost a zábavu.  

A moc by mne potěšilo, kdyby tištěné zápisníky byly i za 10 let stále aktuálním tématem a nevytěsnily je mobily, tablety a jiná elektronická media. 

Děkujeme Katce za milý rozhovor o netradičním zápisníku pro děti. Pokud vás její tvorba zaujala, mrkněte na její web.

Napsat komentář