Katka Loukotová: “Maminka si myslela, že skončím v klášteře. Nestalo se tak, designuji šperky”

dandylion

Dandylion je česká značka šperků, ve kterých se ukrývají opravdové květiny. Stojí za ní zlatnice Katka Loukotová, která pro vás ve své dílně ve středních Čechách vyrábí maličké poklady z čiré přírody. Jemné a decentní šperky, ve kterých okouzlí půvab okvětních plátků i krajkoví spleti stonků. Pojďte se brouzdat loukou.

V rozhovoru s Katkou Loukotovou se mimo jiné dozvíte:

  • Co se skrývá za názvem Dandylion
  • Proč o ní maminka říkala, že skončí v klášteře
  • Kde bere pro své šperky inspiraci a zda si můžete objednat šperk na míru
  • Jaká cesta vede k takovému krásnému řemeslu

Dandylion je nezvyklý název. Co se v něm ukrývá? Jak vznikl?

Vznikl jako hra se slovy. Dandelion znamená v angličtině pampeliška, dandy pak něco jako švihák, světák, elegán. A lion je lev. Moje značka je tedy taková parádní květinová kočka.

Jaká byla vaše cesta na dráhu šperkaře? Přišel impuls z rodinné tradice?

Tak docela ne. Můj taťka je šikovný člověk, nadšený hodinář a sběratel hodin, umí i se dřevem. Má šikovné ruce. Takže zručnost ano, tu v rodině máme. Ale moje dráha vedla původně úplně jinudy.

Jsem vystudovaná novinářka, teoložka a religionistka. Pracovních oborů jsem při studiu i po něm vystřídala dost, od uvaděčky v divadle, přes servírku při degustacích vína až po vedoucí sekretariátu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. A tuhle mi moje maminka říkala, že si jednu dobu myslela, že skončím v klášteře No, to se zatím nestalo, teď už šestým rokem vyrábím šperky.

dandylion

Vaše dráha je vskutku zajímavá. Absolvovala jste tedy nějaké zlatnické kurzy, anebo jste samouk?

Udělala jsem si zlatnický učňák. Přijde mi fajn znát alespoň základy oboru, ve kterém se člověk pohybuje. S epoxidem, do kterého své květinky dávám, jsem se ale učila sama.

Je prima, že si člověk díky všem těm pokusům a omylům najde svoji cestičku a ví, proč dělá věci tak, jak je dělá.

Kde získáváte inspiraci k tvorbě šperků?

Ta prostě přijde, jak se jí zrovna chce. Myslím, že jí člověk může vytvořit prostor (já třeba žiju uprostřed přírody, mezi květinami, v tichu), ale ona sama je naší vůlí neovlivnitelná. Má to své kouzlo, že?

To určitě má. A vytváří to jedinečnost. V čem jsou vaše šperky originální? Jak byste je popsala někomu, kdo ještě značku Dandylion nezná?

Jsou to šperky s opravdovými kousky louky. Květinami, stébly a listy. V krásných, sytých barvách a v klasických a někdy i méně klasických tvarech. To vše dohromady dává jemné, půvabné šperky pro radost z něhy přírody. 

Jsou to tedy šperky vhodné i pro každodenní příležitost?

Určitě ano. Sama mám ráda spíš jemné, drobné, decentní šperky, proto u mě najdete hlavně (byť nejenom) ty. Třeba klasické kulaté pecičky do uší, ve kterých jsou ale opravdová poupátka. Velmi pečlivě vybraná, krásného, pravidelného tvaru a barvy.

Je to tedy klasika s úžasně neobvyklým obsahem, který okouzlí oko i srdce. 

dandylion
Srdíčka jsou pečlivě vybrané okvětní plátky květiny paprsky, a opravdu v tomto tvaru vyrostly. Je to třeba jeden ze sta případů. (Kliknutím na obrázek se dostanete na šperk.)

Komu svými šperky děláte největší radost?

Sobě Ne, teď vážně. Vždycky mi udělá obří radost, když jsou zákaznice natolik spokojené, že si najdou čas a napíšou mi, že se jim šperky líbí. Znovu a znovu mě překvapuje a dojímá, jak často se to děje. Moc si toho vážím. A usuzuji z toho, že největší radost mají moje milé zákaznice, a pak jejich partneři, přátelé a další blízcí, kteří se dárkem trefili do černého.

Je to krásná práce, dělat lidem radost.

Pánové rádi slyší, že se trefují do černého. Je možné si u vás objednat šperk na míru a zvolit rostlinu?

Ano, v zásadě je. Vždycky je to věc domluvy, protože mám za ty roky vyzkoušené, co do kterých typů šperků vypadá opravdu dobře (a co ne). A je fakt, že některé věci dnes dělám právě proto, že mě na tu myšlenku přivedla nějaká individuální zakázka. 

Když se zasníte, kde se vidíte ve vaší tvorbě za 10 let?

Víte, o tom já moc nepřemýšlím. Tady a teď se život žije. Tolik je v něm proměnných, tolik možností. Kdo ví, co bude zítra, za měsíc, za rok.

Pocitově vzato mi přijde, že velké plánování je snaha udržet při životě za každou cenu to, co je teď. Taková snaha o kontrolu.

Zjišťuji, že nedívat se moc dopředu a nechávat věci otevřené všem možnostem mi alespoň v této mé životní fázi přijde jako největší odvaha a výzva. Nechat život, ať si plyne. Tak si to tak zkouším, učím se. Sním si svůj sen o teď

Líbí se vám nádherná tvorba šperkařky Katky? Pokud ano, její celou nabídku si můžete prohlédnout na webu Dandylion.

dandylion

Napsat komentář