Mandalama: “Často se dostávám více sám do sebe a tohle putování do nitra mě baví”

mandalama

Mandalama v sobě vidí obyčejného člověka s jednoduchým přístupem k životu. Je tvořivý typ a baví ho zkoušet vše nové. Rozsah zkušeností, které za život nasbíral, je široký. Jednou z nich je také malování mandal.

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • jak jsou mandaly vlastně staré a proč byste po nějaké měli zatoužit
  • jak probíhá malba mandal a kolik času to zabere
  • co jsou to mandalové utěrky

Co je to vlastně mandala?

Mandala v indickém jazyce Sanskrtu znamená kruh. Údajně je to diagram, který ukazuje, jak se chaos může stát harmonickou formou. Mandaly jsou staré jako lidstvo samo a tyto obrazce se vyskytují po celém světě celá tisíciletí a je krásné, že je každý originál.

Proč mandaly? Jaká byla cesta k nim?

V dospělosti jsem vzal tužku do ruky, bylo to asi ve dvaceti letech. Tenkrát jsem na papír kreslil různé tvary a zrcadlově je na něj skládal. Nejdříve jen tužkou, následovaly pastelky a nakonec jsem zkusil i tempery.

Pak mnoho let nic a k malbě jsem se navrátil až v Mexiku v roce 2017. Na měsíc jsem si tam v jednom domě stoupl ke zdi a maloval první a zatím největší mandalu, která se jmenuje Harmonie Vesmíru. Tolik mě to nadchlo, že jsem se malbě mandal věnoval i následující měsíce.

mandalama

Co tě na té tvorbě tak zaujalo?

Když člověk dělá, co ho baví, tak se dílu daří.

Malování mandal je taková relaxační – zenová práce. Dokola se opakují ty stejné procesy, nemusí se nad nimi mnoho rozmýšlet a zbývá dost prostoru k rozjímaní o životě, i o sobě samém. Často se dostávám více sám do sebe a tohle putování do nitra mě baví.

Když začínáš tvořit, máš jasnou vizi, jaký bude výsledek?

Nemám, jen si zvolím téma, či kolekci, které se chci věnovat. Takto vznikla třeba kolekce 7 barev čaker a aury, tečkovaná kolekce, nebo kalendář. Nikdy však na začátku nevím, jak která mandala bude na konci vypadat.

Jak tedy mandaly vznikají?

Nejdříve si rozdělím kruh na 16 dílů a od středu do něj kreslím vymyšlené tvary. Když je celý kruh nakreslen, vezmu ten nejmenší štěteček, namíchám si barvy a zase ho od středu vymalovávám. Menší mandala (32 cm) mi zabere 30-40 hodin.

mandalama

Co mohou obrázky mandal ostatním nabídnout?

Mandaly jsou harmonizující obrazy, které mají na mnoho lidí pozitivní a relaxační účinky. Každý tvar, každá barva, celkově každá mandala, vyzařuje svou vlastní energii. Mandaly se používají také v psychologii a psychoterapii, jako doplněk k tradiční léčbě.

Jaká díla u tebe z mandal vznikají?

Jsou to například samolepky, karetní hry jako pexeso, nebo triplex, kalendář, reprodukce na plátno či plakát. Momentálně jsou však pro mě “Topka“ kvalitně tkané, bavlněné utěrky z kolekce 7 barev čaker.

Mandalové utěrky?

Ano, je to novinka na trhu. Jsou krásné, savé, originální a se svým motivem první čakrové utěrky na světě. 7 barev = 7 utěrek.

Hodí se do každé domácnosti a jsou využívané i jako prostírání, či dečky. Lidé si mohou koupit celý set, nebo libovolné množství od kterékoliv barvy.

mandalama

Kde si mohou zájemci tvá díla pořídit?

Letos v říjnu jsem spustil e-shop Mandalama. Tam jsou v nabídce všechny vzniklé produkty. S tvorbou nekončím, takže budou přibývat další. Jezdím také na trhy, jarmarky a festivaly.

Maluješ i na zakázku?

Ano, pokud má někdo zájem a nejedná se o portrét, krajinu, architekturu a podobně, maluji na zeď, plátno, či papír, různorodé tvary.

Zkrášlil jsem dva domky Slovanskými folklórními motivy a v následujících měsících se chystám na restaurování stropů v jednom renesančním zámku. Děkuji všem za podporu.

Napsat komentář