Markéta Taxová: “Až díky osobnímu rozvoji jsem přišla na to, že chci malovat”

maluji srdcem

Za Maluji srdcem se skrývá nenápadná, leč talentovaná malířka Markéta Taxová. S nadšením maluje přírodu, zvířata, abstrakce a další motivy. Užívá si, když může malovat pestrými barvami, ale občas tvoří i černobíle. Nejvíce ji těší, když může svou tvorbou přinášet lidem radost.

V rozhovoru s Markétou Taxovou se mimo jiné dozvíte:

  • Co ji přivedlo na dráhu profesionální malířky
  • Z čeho měla obavy v začátcích a zda ji rodina podporovala
  • Jakému umění se věnuje
  • A kde se vidí za 10 let

Co vás vedlo k práci na volné noze jako malířka obrazů?

Dlouho jsem nevěděla, čemu bych se chtěla v životě věnovat. Zkoušela jsem různé činnosti, ale žádná z nich mě nenaplňovala tak, jak bych si představovala. Až díky osobnímu rozvoji jsem konečně přišla na to, že bych chtěla malovat, a tak jsem začala.

Věnovala jste se malování již jako malé dítě?

A jak! Pořád jsem si doma kreslila a malovala a moc mě to bavilo. Dokonce mám doma obrázky z mé nejranější tvorby, které mi rodiče schovali. Školní docházka se svým systémem výuky mě od malování postupně odvedla, až jsem úplně přestala. Spoustu let jsem pak neměla v ruce ani pastelky, naprosto jsem se od tvorby odstřihla.

maluji srdcem

Podporovali vás rodiče k malování už od dětství? Nebo snad si toto “řemeslo” předáváte z generace na generaci?

Když jsem byla malá, tak moje obrázky rodiče určitě chválili, ale že by mi to navrhovali jako profesní dráhu, to vůbec. Myslím, že je ani nenapadlo, že bych se malováním mohla živit, a mne ostatně také mnoho let ne.

Nicméně jeden z mých pradědů byl malíř, ale nevím, jestli se tím živil. Tak možná tam nějaké dispozice budou.

Vzpomenete si na vaše začátky s malováním? Co bylo pro vás nejtěžší po stránce malování?

Asi pochybnosti, jestli se to bude vůbec někomu líbit.

A co naopak po stránce podnikatelské?

Možná totéž. Plus dát o sobě vědět, vytvořit si komunitu. 

Představte si, že před sebou máte potenciálního zájemce. Odpovězte mu na otázku, v čem jsou vaše obrazy jedinečné? Proč právě ty vaše?

Maluji srdcem a svým uměním chci přinášet do vašeho života radost.

Každému mému obrazu je věnována speciální pozornost a péče a můžete si tak pořídit autorské ručně vyrobené dílo, které je namalované od srdce. Věřím, že moje obrazy vám prozáří domov, nádherně dokreslí jeho atmosféru, přinesou vám pozitivní energii a každý pohled na ně vám dodá skvělou náladu.

Absolvovala jste nějaký kurz malování? Případně, vzděláváte se i nadále?

Ano, když jsem se rozhodla, že se chci malování věnovat naplno, začala jsem výtvarnými kurzy. Nejdříve jsem šla trochu netradičně na kurz olejomalby, pak na kresbu pravou hemisférou a na několik dalších kurzů, kde jsem se učila zase jiné výtvarné techniky. Myslím, že ty první dva kurzy odhalily, že mám nějaký talent a od té doby ho rozvíjím. Vzdělávám se neustále. Zkouším další výtvarné techniky, maluji nová témata. 

Kde hledáte inspiraci k malování?

Inspiraci nacházím všude kolem sebe. Asi nejvíce se inspiruji v přírodě, baví mě malovat květiny, zvířata, stromy…

Fascinuje mě vesmír, ale užívám si i tvorbu mandal a občas kreslím portréty.

V mnoha případech mě něco/někdo zaujme na první pohled a hned vím, že to namaluji. Většinou se i hned rozhodnu, čím budu malovat. Moje tvorba je pestrá, ráda používám spoustu barev. A tak mě převážně zaujmou věci, které jsou krásně barevné. Někdy si však vezmu jen tužku a tvořím černobíle. A občas inspirace vychází z mého nitra. To když si jen tak vezmu třeba štětec nebo pastel a začnu tvořit abstraktní obraz, který si může každý interpretovat po svém.

Věnujete se čistě malbě obrazů? Anebo navozujete i další spolupráce - ilustrace knih, malba textur na látky?

Malbě vlastních námětů se věnuji nejvíce, ale ráda spolupracuji i na dalších projektech. Například jsem malovala květiny na skleněný lustr nebo jsem kreslila omalovánku ke kurzu hry na klavír.

Zároveň ze svých obrazů vytvářím další produkty, které si mohou lidé pořídit. Jsou to například poznámkové bloky, puzzle, záložky, pohlednice, kalendář atd. a stále přidávám další. Pokud se lidem domů zrovna nevejde větší obraz, tyto produkty jsou dobrá cesta, jak i tak udělat radost sobě a svým blízkým.

Když se zasníte, kde se vidíte ve vaší tvorbě za 10 let?

Ráda bych dále rozšiřovala nabídku produktů, které ze svých obrazů vytvářím. Kromě těch papírových bych chtěla vytvořit i látkové, například povlečení. 

Každopádně bych stále chtěla svou tvorbou přinášet radost co největšímu počtu lidí.

Děkujeme Markétě za rozhovor a přejeme mnoho inspirace i spokojených zákazníků. Více o její tvorbě se dozvíte na jejím webu.

Napsat komentář