Monika Fleknová: “Ani nevím, kolik kilometrů nachodím, než najdu ten správný kousek oblečení k upcyklaci”

morecy

Monika alias “Mo” ze značky Morecy už jako malá holčička doslova vyrostla v sekáči. Jakmile začala šít, bylo vyřazené oblečení jako materiál na další zpracování jasnou volbou. Aby to ale nebylo tak jednoduché, začala sešívat malé kousky kalhot a tvořit z nich jedinečné a neopakovatelné barevné kombinace a vzory.

V rozhovoru s Monikou Fleknovou se mimo jiné dozvíte:

  • Jak si ve svých šicích začátcích věřila a proč pojmenovala značku Morecy
  • Proč jí učarovalo šití batohů a v čem jsou ty její originální
  • Kde hledá ty správné kousky na nový batoh
  • Co je to upcyklace

Co se skrývá pod tajemným slovem Morecy? Jak vznikl tento název?

Název značky byl pro mne jasný už před tím, než jsem začala šít. Jsem člověk, který dřív měl mnoho zájmů a vymýšlela jsem nejrůznější projekty. Až mi rodina i přátelé začala říkat “no jo, to jsi ty a ty tvoje móresy”. K názvu přispěl také můj manžel, který mi říká jen “Mo” a recy se už připojilo samo. A tak vznikl konečný název Morecy.

Zároveň i styl mého šití, kombinace barev a provedení evokuje tu známou větičku “no to jsou mi zase móresy” i bez toho, aniž by někdo znal název značky.

Kdy vás napadlo, že byste se chtěla živit šitím?

I když by bylo prima říct “až když jsem svůj produkt vypilovala k dokonalosti a známí a přátelé chtěli po mě batohy a tašky”, tak takhle to nebylo.

To, že se jednou budu živit šitím, mě napadlo už v době, kdy jsem ušila pár křivých kousků, které absolutně nestály za řeč. A já “namistrovaná” veřejně prohlásila, že se tím jednou budu živit. Že sice netuším jak a co budu šít, ale že to dokážu. 

Přesně před třemi lety, v té době ještě na mateřské, jsem začala na sobě makat. Začala jsem oblečením, dva roky se s ním trápila, až vloni v létě ušila svůj první batoh. Zamilovala se až po uši a začala prodávat.

morecy

Kde čerpáte inspiraci?

Inspirace je všude kolem a často mě trkne, aniž bych to čekala. Barevné kombinace beru hodně z přírody, ale taky z nedbale rozházených kousků látek v dílně. Ty pak už jen vezmu a sešívám.

Pomáhá mi také moje dcera, která moc ráda skládá barvičky k sobě.

Prozradíte, co všechno se ukrývá za ušitím jednoho kousku?

I když se to nezdá a často poslouchám “no jo, to máš snadný a levný, přešíváš vlastně staré oblečení za pár korun”, tak zrovna upcyklace je poměrně zdlouhavý a pracný proces.

Začíná to sekáčem, už ani nevím kolik hodin a kilometrů nachodím, než najdu ten správný kousek oblečení k upcyklaci. Hledání barevných kombinací pro zákazníka na přání zabere mnohdy i týden, než najdu ten správný odstín. Protože ne každý kousek je pro batohy nebo kabelky použitelný.

Následuje praní a párání. U toho si vždy nejvíc odpočinu, protože nemusím přemýšlet a jen stříhám. Pak ta nejzábavnější část, tou je skládání vzoru z malých kousků kalhot. Sice zabere asi 4-6 hodin práce, ale užívám si ji nejvíce, protože se můžu “vyřádit”.

A nakonec je závěrečná kompletace batohu, kabelky a jiných. Je to šití, žehlení a stále dokola. Ale za ten pocit při dokončování to rozhodně stojí.

Čím jsou vaše produkty originální? Jak vás zákazník pozná na první pohled?

Na první pohled jsou to neobyčejné barevné kombinace, které doslova září na dálku a také jedinečnost každého kousku zvlášť.

Zažívám situace, kdy mi zákaznice píšou, koho kde viděli s mým batohem či kabelkou, aniž by viděly značku. Nebo se potkají na ulici s větou “jéé tak to vy jste ulovila pana Jeseňku z Kalhotova”:-D.

Na sociálních sítích zaujmu vtipnými texty, názvy batohů a stylem focení.

Šijete “jenom” batohy? Anebo máte v zásobě i nějaké další kousky?

Samozřejmě batohy jsou moje srdcovka a je to velká část mého sortimentu. Šiju ale také velké “sloní” tašky (taška do které se vejde i malý slon), crossbody, ledvinky, kosmetické taštičky, penály, váčky a mnoho dalšího.

Nedávno jsem vydala novou kolekci s dětskými batohy a menšími batohy do města.

Jakmile mi v životě něco chybí nebo si řeknu “to bych teď ráda využila”, ihned sedám k pracovnímu stolu a snažím se vymyslet střih tak, aby výsledný produkt byl co možná nejpraktičtější se všemi vychytávkami a zároveň neokoukatelný a jedinečný.

morecy

Je možnost si u vás objednat i batoh na míru? Pokud ano, jak dlouho budu čekat? Kdo vybírá látku?

Ano, tohle je doslova moje specializace. 

Jakmile se rozhodnete že chcete batoh nebo kabelku podle svého a napíšete mi, započne s vámi totálně intenzivní spolupráce. Protože na výrobku začneme pracovat společně a stáváte se tak mým parťákem.

Začneme ladit barevné kombinace. Ať už chcete batoh v barvě červánků, oblíbeného týmu nebo své motorky, nic není problém. Vybrané barvy skládáme spolu a hned po schválení výsledného vzoru tak začnu s kompletací.

Užívám si také specifické požadavky, které musí batoh nebo taška splňovat. Šila jsem už batoh pro flétnistu, pejskaře, profesionální archeoložku a mohla bych pokračovat dále.

Ráda komunikuji s lidmi a ještě se nestalo že by nastal nějaký velký problém, který bychom nemohli vyřešit.

Druhou mojí velkou specializací je přešívání vašeho oblečení, které nemáte to srdce vyhodit. Šila jsem batoh z košile, která procestovala celou Afriku, ze svatebních šatů po prababičce, z kabátu ve kterém majitelka řekla svému muži “ano” a mohla bych pokračovat dál.

Neskutečně si vždy vážím důvěry, kterou ve mně moji zákazníci mají a zároveň je to mírná dávka stresu, protože mám jen jeden pokus.

Pokud tedy zatoužíte po kamarádovi z Kalhotova na přání, vždy se dopředu domluvíme na termínu kdy na něm začnu pracovat, obvykle je to ale cca 2-3 týdny podle množství objednávek.

Jak často navštěvujete second-hand a vybíráte materiál?

Do sekáče chodím dost často. Už mě od dveří vítají se slovy “dobrý den paní Batůžková” 😀 Ať už jdu pro konkrétní barvy, nebo jen jak se říká “na čumendu”.

Je to pro mě oddych od šití a také zábava pro moji dcerku, která si tyhle výlety moc užívá. Alespoň 1x týdně si udělám tzv. tour de sekáč po okolí, abych měla jistotu, že mi žádný skvělý kousek neunikl.

Vzpomenete si na úplně první batoh, který u vás vznikl? Jaký byl? Pro koho?

Tak tohle si pamatuji moc dobře. Byl to hnědý koženkový batoh z potahu na sedačku. Jednobarevný, jednoduchý a křivý. Vydržel  přesně 3 dny, a pak jsem z něj vytvořila další 2 batohy. 🙂

Když se zasníte, kde se vidíte ve vaší tvorbě za 10 let?

V tomto ohledu jsem až moc velký snílek. Ráda bych v budoucnu vytvořila spolupráci s nějakou třídírnou oblečení nebo velkým sekáčem a využila ještě jednou oblečení, které se neprodá a putuje do spalovny nebo na skládku. Zároveň bych chtěla mnohem větší dílnu se zaměstnanci a dala tak možnost práce například maminkám na mateřské nebo samoživitelkám. Mám nyní ambice začít prodávat i do zahraničí.

Ale je přede mnou ještě dlouhá cesta a kdo ví, kam mě život zavane. Nyní si moje Morecy žijou svým vlastním životem, ale věřím že tu ještě dlouho pro vás budou.

Zaujala vás upcyklace a práce Moniky? Pak si prohlédněte její nabídku na webu Morecy.

Napsat komentář