Šárka Schmelzerová: “Porcelán je mým osudem.”

sarkas porcelán

Šárka je zamilovaná do porcelánu už 20 let a pod značkou SarkaS porcelán tvoří v malé dílně u Karlových Varů unikátní porcelánové výrobky a žensky jemné porcelánové šperky. Jejím posláním je svými výrobky přispět krásou, jemností a harmonií do vašich domovů.

V rozhovoru se Šárkou Schmelzerovou se mimo jiné dozvíte:

  • jak se k tvorbě z porcelánu dostala
  • co všechno obnáší ruční výroba z porcelánu.
  • jak dlouho trvá vyrobit jeden porcelánový hrneček
  • a v čem je její porcelán výjimečný

Řekni nám něco o sobě a jak jsi se k tvorbě z porcelánu dostala?

Osud tomu asi chtěl, že jsem se přihlásila na Střední průmyslovou školu Keramickou v Karlových Varech, obor dekorování keramiky. Škola byla zaměřená na tradiční ruční výrobu porcelánu a naprosto mě tento materiál okouzlil svou čistotou a křehkostí.

Pak jsem toužila umět, nejen porcelán krásně dekorovat, ale vytvořit si vlastní tvar od návrhu, formu, až po konečný produkt, proto jsem pokračovala ještě 6 let ve studiu Designu keramiky na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. 

V roce 2011, dva roky po ukončení studia, jsem si koupila pec a zařídila malou dílnu ve Štědré u Karlových Varů. Prostě a jednoduše se mi začalo po porcelánu stýskat. Pokud si jednou začnete s porcelánem, už bez něj nemůžete být J. Od té doby vyrábím ve své dílně porcelán naplno, s láskou a obrovským zaujetím celou mou bytostí. 

Co všechno obnáší ruční výroba z porcelánu? Pracuje se s ním jinak než s keramikou?

Ano, s porcelánem se pracuje trochu jinak než s keramikou. Tradiční způsob výroby je lití do sádrových forem, přesto je každý kus originál. Je to nejušlechtilejší keramický materiál charakteristický bělostí, lesklým povrchem glazury a průsvitností a docílení těchto vlastností vyžaduje větší preciznost, čistotu při práci a velkou trpělivost. Vyrobit ručně čistě bílý hladký povrch bez chyby není vůbec jednoduché, ale malé chybičky k ruční tvorbě patří.

SarkaS porcelán

Jak je to časově náročné? Jak dlouho ti například trvá vyrobit jeden porcelánový hrneček?

Možná, jste někdy byli na exkurzi v porcelánce a tušíte, ale musíte zapomenout všechny stroje, které jste tam viděli ;). V mojí malé dílničce vyrábím vše 100 % ručně, proto mi celý proces výroby trvá minimálně 2-3 měsíce. U ruční výroby porcelánu se neustále na něco čeká a chce to svůj čas. 

Vždy čekám, až naplním pec i dalšími výrobky, protože nemohu vypálit jeden hrneček samotný ve velké peci. Úplně nejdřív připravím model a vyrobím podle něj sádrovou formu. Model musí být o 14% větší, protože porcelán se po výpalu o tato procenta smršťuje. Forma pak musí nějakou dobu schnout. Následuje lití do forem, schnutí, retušování, první výpal tzv. přežah na 900°C, dále glazování, znovu retušování, tzv. ostrý výpal na 1350-1400 °C, dekorace a dekorační výpal na 780 °C.

Co z porcelánu tvoříš a máš nějaké oblíbené produkty, které vyrábíš nejraději?

Nejčastěji tvořím co kus to originál, nebo limitované kolekce. V mém e-shopu najdete převážně dekorativní porcelán, dózy, vázy, svícny, talíře, ale i netradičně pojaté užitkové výrobky, hrnky, konvice, mísy, soupravy, které vnesou radost a jemnou eleganci do vašeho domova, třeba jako tento něžný „Peřinkový čajový set“.

SarkaS porcelán

Také mě moc baví tvořit porcelánové šperky. Taková malá umělecká dílka s esencí jemné ženskosti. Moje nejoblíbenější jsou náhrdelníky z kolekce „Introvert“, které v sobě ukrývají svůj vlastní vnitřní mikrosvět. Potěší nejen zasněné introvertky, ale všechny ženy, které touží po výrazném a přitom jemném unikátním šperku a chtějí si být jisté, že nikdo další nemá stejný kousek.

SarkaS porcelán

V čem jsou tvé výrobky jedinečné?

Můžete si být jisti, že moje produkty vyrábím s největší péčí a precizností, proto nesou nadčasovou hodnotu. Díky dokonale zvládnuté technologii dokážu z porcelánu vykouzlit i velmi unikátní tvary. Pracuji výhradně s nejkvalitnějším sněhově bílým karlovarským porcelánem, který se pálí na vysokou teplotu a splňuje všechny hygienické atesty. 

Vyrábíš nádherné porcelánové šperky, ale nejsou moc křehké na nošení?

Může se to na první pohled zdát, ale můžu vás ujistit, že nejsou . Porcelánové hrnky se vám také hned nerozbijí při každém cinknutí o sebe :). Tloušťka střepu u šperku není tak tenká a něco vydrží. Jsou promyšlené tak, aby se dobře nosily, aby nikde nic necinkalo a nebylo náchylné na rozbití. Navíc porcelán je nealergenní, tedy pro výrobu šperků naprosto ideální a spolu s chirurgickou ocelí tvoří nestárnoucí kombinaci. 

Vyrábíš i na zakázku?

Ráda vám vyrobím něco na zakázku, pokud to bude technologicky možné. Ne vše je totiž možné z porcelánu realizovat. Většinou znovu vyrábím s malou obměnou to, na co už mám formy. Díky tomu, že se jedná o odlitky z unikátní formy, tak výroba nové formy na nový tvar má smysl a vyplatí se, až při odběru více kusů porcelánových výrobků. U porcelánových šperků je výroba na zakázku jednodušší, ale i tak je třeba počítat s delší dobou dodání.

Kde hledáš inspiraci?

Inspiraci čerpám nejraději v přírodě, všude kolem sebe a hlavně ve svém srdci. Módní trendy moc nesleduji. Věřím, že v jemnosti je síla, a že v jemných křivkách si život najde cestu snadněji než v bludišti ostrých hran, proto ani v mé tvorbě nenajdete ostré hrany, jen samé ladné křivky.

Co tě na tom úplně nejvíc ze všeho baví?

Nesmírně mě baví nekonečné pole možností zpracování porcelánu. Stále je co se učit. Je to zábava i adrenalin :). Baví mě celý proces tvoření až do konce, a když pak držím v ruce hotový výrobek, který udělá radost zase někomu dalšímu. 

Ale úplně ze všeho nejvíc mě baví překvapení při otevírání pece, protože až do konečného výpalu nikdy nevím, jestli se výrobky povedou. A když se povedou, tak radost se násobí tolikrát, kolikrát jsem je obrátila v rukou, a že to je nepočítaně 🙂

Jaké máš další sny a plány do budoucna?

Ráda bych pokračovala v tom co dosud, s tím, že bych se chtěla věnovat více volné tvorbě originálních porcelánových plastik, obrazů a váz. 

Také mám jeden velký sen a tím je mít bydlení a dílnu v jednom. Nejlépe v nějakém baráčku na samotě u lesa, abych nemusela dojíždět několik kilometrů do dílny, jako dosud. Žít v krásné přírodě a tvořit krásné věci pro potěšení sebe i ostatních. 

Pokud vás zaujala Šárčina tvorba a líbí se vám její nadšený přístup k práci, pak určitě omrkněte její webové stránky.

Napsat komentář