Viera Kranz: “Lokálnosť a dlouhodobá udržitelnost je cesta. Vraťme věcím zase hodnotu!”

vlna jadoli

Za značkou JaDoLi se ukrývá slovensko–německý pár se třemi dětmi bydlící již osm let na samotě v lese  v Beskydech. Snaží se žít v souladu s přírodou a slovo tradice je běžnou součástí jejich denní činnosti. Pan farmaří, stará se o zvířata a paní Viera zpracovávám vlnu nejen z vlastních, ale i z oveček žijících na okolních farmách. 

V rozhovoru s Vierou Kranz se mimo jiné dozvíte:

  • jak se k tomu dostane člověk, že začne chovat ovce a zpracovávat jejich vlnu
  • z jakých všech zvířat umí zpracovat vlnu
  • co její práce vůbec obnáší
  • proč jí tak záleží na lokálnosti a udržitelnosti

Poznámka redakce: Viera je Slovenka, proto jsme její odpovědi poenchali v autentické podobě, kde se mísí nářečí, čeština i slovenština.

Jak JaDoLi vlastně začalo?

Na začátku byla koupě domečku v Beskydech na samotě v lese. K tomuto životu patří mnohé specifika. Jenom tak si neskočíte do obchodu, když něco zapomenete, ale musíte se naučit využívat zdroje, které máte k dispozici.

Stejně přirozeně jsme byli donuceni omezit tvorbu odpadu, protože popelnice jsou 3 km daleko. 😊 Přemýšleli jsme, jakými zvířátky začít naše hospodaření a po slepičkách, kachnách přišli na řadu ovečky. A přirozeným způsobem jsme přišli na to, že se dají využíť nejen na mléko a maso, ale že nás můžou i šatit. 

vlna jadoli

Prozraďte nám, co všechno obnáší vaše podnikání?

To máte celoroční péči o ovečky, stříhání vlny, třídění, praní, sušení vlny, česání, předení na kolovrátku nebo vřetánku, ruční barvení až po konečný pletený, háčkovaný, plstěný či tkaný výrobek. Takto by se dala „shrnout“ práce s vlnou do jediné věty. 

Zpracováváte teda vlnu pouze z oveček?

Kdepak, zpracovávám i srst z mnoha jiných zvířat. Králíky, kočičky, pejsky, alpaky, velbloudy, spředla jsem i srst z našeho koně. Nikdo přede mnou není v bezpečí. 😀

Teď jste mě rozesmála. Obraťme list, proč je pro vás takovým tématem „lokálnost“?

Protože česká ovčí vlna je považována za odpad, dokonce podle zákona za nebezpečný odpad. Svoji vlnu si vyhodíme a pak dovezeme merino vlnu z Austrálie, která proletí půl planety, aby se k nám dostala.

Lidé si myslí, že všechno krom merina kouše a smrdí. To ale není pravda. Kdysi se tady chovala ovečka „původní valaška“, která má vlnu opravdu ostrou, ale od té doby se hodně věcí změnilo, chovají se tady i polojemná plemena. Hrubší vlna i víc hřeje a dýl vydrží, nedělají se na ní žmolky, velice snadno se udržuje, není tak citlivá.

Třeba na Islandu mají svoji islandskou ovci, která má vlnu hodně pichlavou a všichni tam s hrdostí nosí své pichlavé svetry. Buďme taky hrdí na to, co máme doma. Moje výrobky mají i certifikát Beskydy – originální produkt.

Ovčí vlna se snadno udržuje, to slyším poprvé?

Lidi se ovčí vlny hodně bojí, protože si myslí, že je hodně citlivá, ale vlnu můžete i vyvařit. Dlouhodobý var jí nedělá úplně dobře, ale krátkodobý snese dobře, ale podstatou je, že vlna je samočistící a prát ji není zapotřebí vůbec. Stačí ji vyvětrat.

Jediné, co vlna nemá ráda, je teplotní šok. Proto se nám v pračce „zdrcne“, protože když perete na 40 stupních, tak pračka na opláchnutí použije studenou vodu a tento moment té vlně vadí. Já peru všechno v pračce na programu vlna bez problémů. Ale hlavní myšlenkou je, že vlnu prát není nutné, pachy, propocení stačí jenom vyvětrat. Zkuste to, abyste uvěřili.

vlna jadoli

Pochlubte se, jaký je váš nejprodávanější produkt?

V globálu to budou asi vlněné koule do sušičky na prádlo. Urychlují sušení, prádlo je rovnější, sušší a schne rychleji. Dá se na ně kápnout esenciální olej místo aviváže a dá se na ně kápnout ocet, který prádlo vydezinfikuje a zbaví statické elektřiny. Pak jsou to strojové vlněné ponožky z české vlny, ve kterých 95 % české ovčí vlny upředené a upletené v Česku.

Myslím, že je to opravdu jedinečný projekt, který je cenově mnohem vlídnejší než ručně předené ponožky, které však rozhodně mají svoje kouzlo a své zákazníky. Celou nabídku najděte na mém e-shopu JaDoLi.

Věci na zakázku nejvíc prezentuji na Facebooku nebo na Instagramu.

vlna jadoli

Máte rozdělané nějaké projekty, na které se můžeme těšit?

Teď právě čekám na svoji plemennou přízi. Příze jsou komerční v obchodě různé mixy , třeba bavlna a akryl, polyamid. Jsou levné, mnohé projdou půl planety, než se k nám dostanou. Když už je to vlna, tak je nějaká vlna, která byla vykoupena, pomíchaná z různých oveček a strojově upředená. 

Plemenná příze není už anonymní příze. Je to z konkrétního druhu ovečky, u které vím kde a jak žijí, jak je o ně postaráno. Proto se jí říká plemenná, že je z jednoho druhu plemena. 

Kvalita a jemnost ovčí vlny je úzko spojena právě s plemenem, ze kterého pochází. Od nejjemnějšího merina přes polojemná plemena až po hrubovlnná plemena, jako je původní ovce valaška. 

Aby byla cenově příznivější než ručně předená, tak jsem vytřídila a vyčistila vlnu a poslala ke strojovému zpracovaní z oveček plemena Oxford down chované na bio farmě ve Stříteži. Výhodou mojí příze je, že znáte nejen původ svojí příze, ale někdy můžete znát i jméno ovečky, ze které příze pochází.

A kde se tedy vidíte za 10 let?

Vidím se zavalena vlnou. 😀 Takže se toho zas až tak moc nezmění. Chci pokračovat ve vlněné misi. Žiji svůj sen, takže o 10 let ho budu žít i nadále.

A  my to paní Vierce i celé rodině moc přejeme. Jestli se vám líbila “vlněná pohádka”, omrkněte její krásu přímo na webu JaDoLi.

Napsat komentář