Ateliér Kruhy: “Tvoříme takovou keramiku, jakou bychom si samy vystavily doma nebo v zahradě”

Ateliér Kruhy

Tým Ateliéru Kruhy tvoří dvě kamarádky ze střední školy, veselá a aktivní Eva a její pravá ruka Jitka. Eva je hlavní, tvůrčí polovičkou dua, Jitka je více technickou podporou. A skvěle se doplňují. V Ateliéru Kruhy vznikají především keramické dekorace technikou ručního modelování, ale i věnce, textilní doplňky nebo drobná tepaná dílka. 

V rozhovoru s Evou a Jitkou se mimo jiné dozvíte:

  • jak se dostat od sochařství ke keramice
  • jaké je založit podnikání na mateřské
  • v čem je keramika z Ateliéru Kruhy jiná

Proč právě Ateliér Kruhy? Jak vznikl název?

Hlavní inspirací pro tvorbu keramických dekorací je nám příroda. Kruhy a kola v ní potkáváme v mnoha různých podobách. Letokruhy, kruhy na vodě, kulaté Slunce a Měsíc, je toho nekonečně mnoho. Kruh má v sobě také obsáhlou symboliku, je považován za základ ženské tvůrčí energie, znázorňuje ochranu a bezpečí,věrnost, cykličnost a nekonečnost…

Kruh, ten hrnčířský, je také nástrojem a symbolem keramiky, ale my raději modelujeme pouze v ruce a tak je každý vzniklý kousek opravdu originál.

Kruh jako zájmový kroužek nebo ženský kruh umožňuje setkávání u tvorby, dává možnost seznámit se v našem ateliéru s hlínou a dalšími technikami, které ovládáme my samy nebo naši přátelé. 

No a v poslední řadě náš ateliér skutečně sídlí ve vesničce, která se jmenuje Kruhy. 🙂 Takže nám to do sebe vše krásně zapadá. No není to magické? Kruh se uzavírá..

Ateliér Kruhy

Co vás vedlo k tomu, že se věnujete právě keramice?

Obě máme umělecké vzdělání, Eva dokonce sochařské a od toho už je ke keramice docela blízko. K různým výtvarným technikám jsme obě tíhly od dětských let. Eva vypomáhala brigádně v keramických dílnách, kde nasála atmosféru tvůrčí dílny a keramická hlína jako materiál si ji získala. Mít vlastní ateliér byl dlouho její sen. Fascinuje ji tvárnost materiálu, kdy z hroudy hlíny dokáže vzniknout umělecké dílo. A také to napětí během procesu výroby, napětí do poslední chvíle, kdy se otevře pec po finálním výpalu. Do té doby Eva nikdy nejásá. O to víc je slyšet její nadšení, když vše vyjde tak, jak má, nebo ještě lépe.

Jitka ji od začátku podporuje především co se propagace a technické podpory týče a v poslední době se ráda podílí i rukama v hlíně. 

Výhodou keramiky je, že to není zboží spotřební a pokud právě nemáte divoké malé dítě nebo jiné domácí zvíře, může vám výtvor zdobit byt defakto napořád. 

Kdy vám došlo, že se budete keramikou živit?

Po celou dobu, co tvoříme keramiku, jsme byly, a Eva stále ještě je, na rodičovské dovolené. Řeklo by se ideální doba na rozjetí vlastního podnikání. :)) Ale jak jistě další podnikající maminky potvrdí, není to vůbec snadné! Od začátku jsme se prezentovaly především na Facebooku, získávaly nové fanoušky a až celkem nedávno jsme si řekly, že se do toho pustíme pořádně, abychom dělaly radost i ostatním a aby se nám po několik let vkládaná energie začala vracet v podobě spokojených zákazníků.

Jsme tedy i na Instagramu a vytváříme si náš web, který snad časem rozšíříme na e-shop. Každá zpětná vazba nás posouvá dál. Pozitivní feedback je pro nás ale pořád největší odměna. 

Co je pro vaši tvorbu typické a kde hledáte inspiraci?

Tvoříme takovou keramiku, jakou bychom si samy vystavily doma nebo v zahradě. Takže vlastně tvoříme hlavně pro sebe.

A protože tolik prostoru pro keramické dekorace ani jedna nemáme, tak tvoříme i pro ty, co milují podobné věci a styl jako my. 

V zahradě relaxujeme, nasáváme inspiraci. Rády si dotváříme svůj domov, zajímá nás design interiéru. Pod našima rukama vzniká hlavně zahradní keramika, konkrétně pštrosi a další ptactvo, žirafy, surikaty a krmítka, ale také andělé a stínidla k závěsným lampám nebo lampy stolní.

Důležitá je pro nás struktura povrchu naší keramiky, aby byl znát rukopis ruky a použitých nástrojů. Držíme se realismu, používáme minimum stylizace. 

Ateliér Kruhy

Pro koho je určena vaše keramika?

Ukazuje se, že většinou pro ženy středního věku (pánové prominou), které mají chuť, prostor a možnosti  dotvářet si útulný domov a prostředí kolem sebe, oceňují ruční práci a umělecké řemeslo. Mají rády přírodu, rustikální, venkovský styl a nechybí jim smysl pro humor.

Na který výrobek jste pyšné?

Evu teď nejvíce baví tvorba “ptačích hotelů” a krmítek. Vyhraje si se všemi bidýlky a háčky na zavěšení dobrot, okénky a cedulkami. A největší odměnou jí je úspěšné testování krmítek na vlastní zahradě.

Jitka je hrdá na stolní lampy. To byl její sen, umět vytvořit originální svítidlo od podstavce po stínidlo. 

A který výrobek je naopak nejoblíbenější u vašich zákazníků?

Tak tím se stalo bezkonkurenčně hnízdečko s ptáčky. Krásný symbol šťastných návratů domů, do rodného “hnízda” zřejmě v současné nejisté a rozlétané době dokonale rezonuje s naší cílovkou. 

Ale takovou oblíbenou klasikou zůstávají zápichy pštrosů, kterým jejich původně pracovní název “čumilové” asi už nikdo neodpáře.

Kdy a kde se vám tvoří nejlépe?

Je báječné mít dílnu doma, vážně. Přecházet z kuchyně do dílny a z dílny zase do obýváku. Dovedete si jistě představit ty bílé cestičky! Ale moci chodit “v bačkorách” a kdy zrovna potřebujete, být tzv. “ve svém”, to je ta hlavní výhoda.

A teď realita podnikajících matek: Nejlépe se pracuje v prázdném domě, když je úplný klid, když nehrozí ani probuzení konečně uspaného dítěte. Jenže ne vždy to jde. Představte si pomocníky batolící se okolo čerstvé mazlavé hlíny, nebo ten tanec, když přenášíte schnoucí výtvory z místnosti do místnosti a šlápnete na kostku lega…

K tvorbě si obě rády pustíme nějakou energickou hudbu. A u sklenky vína večer uvažujeme, že časem, až děti povyrostou, to teprve rozjedeme! 

Jak trávíte čas, když netvoříte?

Se svými rodinami, na zahradě. Máme své “doma” zkrátka rády a pečujeme o ně. Přitom vymýšlíme, co nového vytvoříme z hroudy hlíny. Přestože cestujeme a s chutí poznáváme nová místa, tak pro nás platí to známé: “všude dobře, doma nejlíp”.

Kde byste se chtěly vidět za 10 let?

Nechceme se uštvat honbou za tím, uživit se keramikou. Chceme totiž, abychom ji nadále dělaly s láskou a s nadšením. 

Nikdo neví, co bude zítra nebo za měsíc. Necháváme čas plynout a sebe nést…

Napsat komentář