NatureID: “Vyráběla jsem šperky i z kousků Berlínské zdi, či mušlí, ale nejčastěji z květin”

NatureID

Denisa začala před více než pěti lety vyrábět šperky z pravých květů v pryskyřici. Dneska je znáte pod značkou NatureID. Jak se této práci dostala?

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Na co je dobré si při výběru takového šperku dát pozor a dají se použít všechny květiny, které najdeme?
  • Z čeho dalšího si můžete nechat vyrobit šperk?

 

Představíš se nám?

Tak to vezmeme trošku formálně. Jako Denisa Vášová jsem se narodila před více než 35 lety v Praze. Vystudovala jsem zahradní tvorbu, ale tento obor mě nikdy neživil.

Vyzkoušela jsem práci v administrativě i managementu a nakonec jsem se stejně oklikou vrátila k těm kytkám, které zalévám do pryskyřice a vyrábím z nich šperky a dekorace. A teď jsem k tomu všemu ještě máma jedné malé holčičí ratolesti.

Kde jsi objevila šperky s pravými květinami a jaká byla tvoje cesta ke značce Nature ID?

Právě ještě na vysoké jsem zahlédla obrázky pravých květů v pryskyřici a byla to pro mě láska na první pohled. Byla jsem z toho doslova fascinovaná. Kdykoliv jsem předtím dostala nějakou květinu, snažila jsem si alespoň kousek schovat a vylisovat a tahle technika mi najednou dala možnost ty kousky vzpomínek uchovat i jiným způsobem než jen sušením v knížkách. Objednala jsem první várku pryskyřice a pustila se do tvoření.

Tahle technika je teď čím dál více populární, ale v mých začátcích to téměř nikdo neznal. Neexistovaly skoro žádné návody a tutoriály, nikdo mi nedokázal říct, jak se pryskyřice s květinami chová v čase. Nebylo to úplně jednoduché, ohromné množství nepovedených kousků šlo rovnou do koše, ale poctivým zjišťováním postupů a tréninkem jsem se dostala do okamžiku, kdy jsem získala odvahu se o tuhle radost podělit i s ostatními.

Má práce byla zpočátku jen koníčkem a kdyby mi tenkrát někdo řekl, že mě to bude živit, nevěřila bych mu ani náhodou. I po těch letech se však stále učím. Pryskyřice ani příroda nedá nic zadarmo.

NatureID

Inspiruje tě tedy samotná příroda?

Inspirace přírodou je pro mě velké klišé, ale částečně to tak je. Šperky vyrábím jednoduše dle toho, co zrovna kvete a jaké květiny jsou k mání.  Samozřejmě to je ale hodně o zákaznících. Oni zamnou chodí se stále novými a zajímavými nápady, co by ve špercích chtěli mít. Bez nich bych nebyla tam, kde jsem a bez jejich podpory bych nemohla dělat, co mě baví. Právě jim patří největší dík.

Musím uznat, že mnoho nápadů je vskutku originálních a především muži umí velmi překvapit. Miluji, když mě zákazníci nechají vyrobit šperk, který ukrývá nějaký jejich příběh.

Máš nějaké sny, které se chceš realizovat?

Snů by bylo hodně, ale co se týče mé práce tak vždy, když jsem vyráběla nějaký osobní šperk, například s prvním pramínkem vlásků, těšila jsem se, až jednou něco takového budu vyrábět pro sebe. A ta doba přišla zrovna teď. Takže jsem své malé dceři zalila do těžítka její první kytičku, kterou dostala od strejdy. A babičky samozřejmě dostanou pod stromeček náhrdelníky s jejími vlásky.

Dlouho jsem také přemýšlela, že se pustím do větších objektů, než jsou jen mrňavoučké šperky a shodou okolností mě nedávno oslovila jedna nevěsta, jestli bych jí nevyrobila obraz z její svatební kytice. Takže jsem předala téměř dvoukilové dílo, ze kterého jsem osobně měla neskutečnou radost. Doufám, že takových nevěst bude v budoucnu víc. 

NatureID

V čem jsou vaše šperky originální? Čím byste přesvědčila zákazníky, aby si vybrali zrovna tvůj šperk?

Tvůrců už je celkem dost, ale pokud si zákazník chce koupit šperk z pryskyřice a květů, měl by být dnes při výběru více pozorný. Bohužel, spousta z nich ještě nemá ty zkušenosti a často vůbec netuší, co jim šperk udělá za rok a jak bude vypadat. Navíc velmi často používají hobby pryskyřice, které časem mění svůj vzhled.

I já jsem samozřejmě takhle začínala, ale v průběhu let jsem si našla ty pravé materiály, za které se nyní už dokážu postavit. Navíc, ne každá květina je vhodná na zalití do pryskyřice. Vyrobila jsem tisíce šperků se stovkami různých květin. Vím proto, které rostliny jsou vhodné a které méně. Na mém e-shopu nyní najdete kolem 40 druhů kvítků, a když tam nebude zrovna ten váš vysněný, můžete mi dát vědět a já se ho pokusím sehnat

Co dalšího, kromě květů, se dá do pryskyřice zalít?

V podstatě jakýkoliv suchý materiál, který si zákazníci dodají. Vyráběla jsem už kostičky s pravými brouky i štírem, jako dekoraci. Do ruky se mi také dostaly kousky Berlínské zdi, ze kterých jeden skvělý zákazník nechal vyrobit šperky pro celou svou rodinu.

Písek a mušličky z různých koutů světa. Ty mám hodně ráda … vždy si představuji, jak krásně na těch místech muselo být, protože cestování mi teď moc chybí.

Hodně oblíbené, obzvláště před Vánoci, jsou již zmiňované pramínky vlásků dětí nebo také srst zvířecích mazlíčků… asi bychom tu byli ještě hodně dlouho, kdybych si vybavila všechny nápady. Určitě mrkněte na FB profil Nature ID, tam to všechno je.

NatureID

Jak dlouho se takový šperk vyrábí?

Už tím, že jedna vrstva pryskyřice tvrdne více jak 24 hodin, nelze to zvládnout během jednoho dne. Standardní dobu u zakázek uvádím v řádu 4-6 týdnů, je v tom ale většinou zahrnutý i čas na usušení květin. Čistého času to je vždy několik hodin, ovšem ty jsou rozloženy do další dnů i týdnů.

A co tedy u tebe na e-shopu můžeme konkrétně najít? Doporučíš nám nějaké tvoje oblíbené kousky?

Nabídku se snažím udržet jednoduchou a přehlednou, najdete u mě hodně kvítků a nechci zákazníkům výběr ještě ztěžovat. Takže náhrdelníky mám rozdělené jen na malé a velké, náušnice pak na visací a pecky. Snažím se nosit své šperky, často jsem ale ta pověstná kovářova kobyla. Mám dva oblíbené náhrdelníky s kvítky a kamínky, které jsem si přivezla ze světa a ty střídám.

Když už se ale do toho pustím, mám ráda univerzální peckové náušnice s mixem kvítků. Jsou krásně barevné a hodí se téměř ke každému outfitu. Často se také dokážu dlouhé minuty dívat na kousky, ve kterých se vznáší třeba vřes nebo chmýříčka. Je to velmi uklidňující.

Líbí se vám Denčiny zkušenosti a šikovné ruce? Určitě omrkněte její značku NatureID a pořiďte si krásný šperk domů.

Napsat komentář