Pískací potvůrky: “To jsou motivační hračky pro psy, které způsobují závislost.”

Pískací potvůrky

Máte doma štěně a chtěli byste, aby vás více poslouchalo? Hledáte cestu, jak si vydobýt respekt u psího puberťáka? Milujete agility a nechcete do svého cvičence cpát párky bez masa anebo barvené pamlsky? Lámete si hlavu s tím, jak zabavit svého gaučáka? 

Ať už je váš čtyřnohý přítel jakýkoli, motivační hračky od Pískacích potvůrek vám pomohou nejenom při jeho výcviku, ale i v prohloubení vzájemného vztahu. Rozhodli jsme se vyzpovídat zakladatelku české značky, která vyrábí opravdu originální psí hračky – Janu Duškovou.

Jani, prozraďte nám něco o sobě. Jak jste se dostala k výrobě hraček pro psy?

Pocházím z Loun v Ústeckém kraji, mám tři děti ve věku 3 měsíce a 8 a 10 let a léta jsem se věnovala agility. Taky jsem asi trochu hyperaktivní. Proto jsem někdy v roce 2015 mezi kojením, starostí o děti a o domácnost ušila v obýváku několik plyšáků pro psí salón mé kamarádky.

Prvotní hračky, tehdy pod jménem Janie4Pets, připomínaly to, co vyrábíme dneska, jen vzdáleně. Nebudu to přikrášlovat, byly opravdu ošklivé. Kupodivu se ale prodaly, a tak jsem šila dál. Doteď jsem vděčná všem, kteří si mé výtvory v začátcích koupili a motivovali mě pokračovat.

Jak se vám povedlo proměnit ty „ošklivé plyšáky“ na hračky, které vidíme teď?

Sama jsem pejskařka, a tak jsem naslouchala potřebám zákazníků, chodila jsem na cvičáky, mluvila s kynology. Hračky jsem ladila podle jejich doporučení a zkušeností. Vymýšlela jsem nové tvary, způsob prošití, množství a materiál jednotlivých vrstev. Šila jsem a šila a získávala nové příznivce. 

Pískací potvůrky

Jaká byla cesta Potvůrek z vašeho obýváku mezi lidi? Kdo jsou vaši zákazníci?

Obývák v našem 4+1 mi začal být těsný po dvou letech. Našla jsem si proto dílnu tady v Lounech a přijala první zaměstnankyni – Ivanku. Byla to vlastně známá, kterou jsem znala ze školky, kam jsme obě dávaly naše děti. Pak se k nám připojila Andrejka a nyní po šesti letech od ušití první plyšové krysy je nás na dílně pět.

 Vlastně si ani nepřipadám, že bych chodila do práce. Jsme spíš kamarádky, které baví šití a kreativní práce. Naše hračky prodáváme hlavně do Česka a na Slovensko, ale fanoušky máme i v zahraničí, hlavně v Německu, v Rakousku a ve Skandinávii, kde milují hračky s pravou kožešinou. 

Jaké hračky pro psy vyrábíte?

Šijeme veselá zvířátka s pískátky nebo bez pískátek, přetahovadla s pravou kožešinou, plyšová zvířátka s kožešinou a různé doplňky.

Oblíbené jsou hračky se jménem pejska anebo deky se jménem do pelíšku nebo na cestování. I když vyrábíme plyšové hračky troufáme si tvrdit, že jde o Ferrari mezi plyšáky.

Ferrari mezi plyšáky? To nás zajímá. V čem jsou vaše hračky jiné než obyčejní plyšáci?

Každou hračku několikrát prošijeme technickou nití, která se používá třeba pro šití obuvi. Často používáme malovýplně, které pejsky tak nelákají k trhání. Většina hraček má několik vrstev podšívky.

Materiály jsme ladily léta a ty, které používáme nyní, jsou opravdu kvalitní, bereme je od ověřených dodavatelů.

Každou hračku několikrát zkoušíme a prověřujeme, než putuje do prodeje. Naše hračky jsou tak odolnější než většina z těch, které najdete v obchodě, s obyčejnými plyšáky se nedají srovnávat, ale zase nejsou z betonu, takže netvrdíme, že vynalézaví trhači si s nimi neporadí. To pak už hodně záleží na tom, jak se hračka používá.

Pískací potvůrky

Dá se nějak prodloužit životnost hraček?

Ano, dá. Ideální je používat hračky pro společné hry nebo pro výcvik. Prohlubuje se tak vztah s pejskem, a hlavně hračky s kožešinou jsou skvělou odměnou za splněný úkol. Naši fanoušci je používají i na soutěžích nebo při závodech, nemusí tak dávat pejskovi pamlsky, stačí se s ním chvilku přetahovat nebo si pohrát. 

Dobré je vysvětlit pejskovi, jak se má k hračce chovat. Naučit ho povel „ne!“ nebo „pusť“, který se hodí i v jiných situacích. 😊 Vhodné je hračku po společné hře schovat. Pejsek bude vědět, kdo je tady pánem, bude se na ni víc těšit a bude mu vzácnější.

Co když mám doma trhače, který rád ničí hračky?

Tak pro ty máme naši řadu pro trhače. Naši zákazníci ji milují. 😊 Jde o hračky z pevnějšího softshellu, který se obvykle používá pro výrobu funkčního sportovního oblečení.

Opět je ale lepší hrát si společně. Pokud je pejsek s hračkou o samotě a nebyl dlouho na pořádné procházce, je pravděpodobnost, že se bude chtít podívat hračce „na střeva“, vyšší.

Které hračky patří mezi vaše bestsellery?

Nejoblíbenější jsou přetahovadla s pravou kožešinou, rejnok s pískátkem – toho máme v několika barvách a velikostech. I ve variantě „pro trhače“ a umíme na něj vyšít i jméno pejska. Oblíbená je i kostička se jménem pejska nebo zvířátka, jako třeba zajíc, poletucha anebo naše sezónní novinka sněhulák.

Návrhy hraček děláte vy sama, co vás inspiruje?

Inspirují mě především mé děti. Líbí se mi jejich spontánnost a kreativita. Díky nim mohu rozvíjet tu část fantazie, o kterou jako dospělí často přicházíme.

Děkujeme za rozhovor. Pokud vás Pískací potvůrky zaujaly, mrkněte k nim na web.

Pískací potvůrky

Napsat komentář